Podatnik wystąpił w dniu 03.01.2005 r. do Naczelnika tut. Urzędu z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem... - Interpretacja - OG/005/1/PP2/443/1/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. OG/005/1/PP2/443/1/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik wystąpił w dniu 03.01.2005 r. do Naczelnika tut. Urzędu z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kosztów poniesionych przez podatnika w związku z odbyciem podróży na szkolenie własnym samochodem, zwracanych mu przez firmę ubezpieczeniową oraz ich udokumentowania.

Pan S. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego dla firmy ubezpieczeniowej. Firma ubezpieczeniowa wytypowała Pana S. na szkolenie, na które Pan S. udał się własnym samochodem, wpisanym do ewidencji środków trwałych, a poniesione w związku z tym koszty podróży zostaną zwrócone Podatnikowi przez firmę ubezpieczeniową.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów.

Zwrot kosztów związanych z odbyciem podróży na szkolenie własnym samochodem, dokonywany przez firmę ubezpieczeniową na rzecz Pana S. - jest uznana jako czynność nie wymieniona w cytowanym wyżej przepisie - w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym nie stanowi u Podatnika obrotu w rozumieniu art. 29 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, zwrot kosztów poniesionych przez podatnika w związku z odbyciem podróży na szkolenie własnym samochodem dokonywany przez firmę ubezpieczeniową na rzecz podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, i nie może być dokumentowany fakturą VAT przez Pana S.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach