dotyczy: informacji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 23.12.2004 r. nr PPI/443/36/2004/OJ w sprawie stosowania przepisów prawa podatk... - Interpretacja - PP-1/005/2/68/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PP-1/005/2/68/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

dotyczy: informacji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 23.12.2004 r. nr PPI/443/36/2004/OJ w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Dokonując na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji ww. informacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie prostuje zawartą w niej ocenę prawną.
Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Społeczny Instytut Wydawniczy "X" nabywa od autorów zagranicznych lub wydawnictw - będących i niebędących podatnikami VAT, mających siedzibę zarówno na terytorium państw członkowskich jak i państw trzecich - licencje i sublicencje oraz autorskie prawa majątkowe do utworów literackich. Z związku z tym Instytut zwrócił się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z prośbą o wyjaśnienie, czy jeśli świadczącym usługę jest osoba fizyczna lub podmiot, nie będące podatnikami podatku VAT lub podatku od wartości dodanej to usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu tej usługi jako podatnik o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm).

Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnia,Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W świetle powołanego przepisu, Społeczny Instytut Wydawniczy "X" jest podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu przedmiotowej usługi - pod warunkiem, że świadczący usługę jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy.
Zgodnie z przepisami art. 27 ust. 3 i 4 ustawy, miejscem świadczenia usług w zakresie sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania lub pobytu poza terytorium kraju na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w RP jest terytorium RP.
Jeśli zatem podmiot zagraniczny świadczący usługę - w tym wypadku usługę w zakresie sprzedaży praw i udzielania licencji i sublicencji - wykonuje ją na terytorium RP w warunkach określonych w art. 15 ust. 2 ustawy, to staje się podatnikiem podatku od towarówi usług o którym mowa w art. 15 ust. 1 powołanej ustawy. Nie może przy tym korzystać ze zwolnienia podmiotowego o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt. 3 ustawy. Wówczas podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku z tytułu importu usługi jest nabywca usługi - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 powołanej ustawy.

Izba Skarbowa w Krakowie