P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1421/AV/443-908/05/KN

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. 1421/AV/443-908/05/KN, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 § 1 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 Nr 137, poz. 926 ze zmian.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zmian.), w związku z wnioskiem z dnia 31.12.2004 (data wpływu 04.01.2005) w sprawie udzielenia informacji na temat opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności napisania podręcznika szkolnego na podstawie umowy wydawniczej,


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie n i e p o t w i e r d z a stanowiska Strony w przedstawionej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 04.01.2005 do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek z prośbą o udzielenie - w trybie art. 14 a powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa - informacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego, a dotyczący zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności napisania podręcznika szkolnego na podstawie zawartej umowy wydawniczej.

Ze złożonego wniosku wynika, że podatnik (Autor) zawarł z firmą wydawniczą (Wydawca) umowę wydawniczą, której przedmiotem jest napisanie przez niego podręcznika do języka polskiego dla II klasy liceum. Z w/w umowy wynika, że oprócz napisania przedmiotowego utworu Autor zobowiązuje się do przeniesienia na Wydawcę autorskich praw majątkowych (prawo do wydawania utworu drukiem w formie książkowej i na innych nośnikach informacji przez okres 15 lat). Zdaniem podatnika opisana powyżej usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 92.31.22-00 i jako taka na mocy art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług jest zwolniona od tego podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej na wstępie ustawy o podatku od towarów usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, że w odniesieniu do świadczenia usług w ramach w/w umowy wydawniczej, dotyczących napisania książki zakwalifikowanej przez stosowne instytucje jako podręczniki szkolne, wraz z przeniesieniem praw autorskich (na okres 15 lat), stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 04.02.1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 Nr 80, poz. 904), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Nieważna jest umowa w części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy mających powstać w przyszłości (ust. 3 w/w artykułu).

W zakresie realizacji autorskich praw majątkowych dopuszczalna jest zatem umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów mających powstać w przyszłości, jeżeli tylko nie obejmuje ona całego przyszłego dorobku twórczego autora.

Zawarta przez podatnika umowa wydawnicza jest w istocie umową przeniesienia majątkowych praw autorskich do dzieła, które ma powstać w przyszłości. W tym przypadku następuje to w drodze zawarcia umowy o dzieło (wydawniczej), tj. umowy rezultatu, zobowiązującej do wykonania na zamówienie dzieła (podręcznika szkolnego) oraz do przeniesienia na 15 lat praw autorskich do tego dzieła. Przeniesienie praw autorskich jest ściśle związane z uprzednim wykonaniem dzieła.

Powyższe podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, wobec zdefiniowania świadczenia usług w art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, co oznacza, że w zakresie w jakim podatnik świadczy usługę napisania książki (podręcznika szkolnego) wraz z przekazaniem praw autorskich w ramach umowy wydawniczej, jest on podatnikiem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku VAT, zobowiązanym do zapłaty tego podatku z tytułu świadczenia w/w usług.

Biorąc pod uwagę fakt, że udzielenie licencji polega na upoważnieniu licencjobiorcy do korzystania z określonych praw lub przedmiotów na określonych polach eksploatacji, zdaniem tut. organu podatkowego przedstawiona przez Stronę umowa wydawnicza nosi cechy umowy licencyjnej (zgodnie z § 2 umowy: "Autor przenosi na Wydawcę wyłączne prawo do wydawania utworu drukiem w formie książkowej i na innych nośnikach informacji na okres 15 lat aż do wyczerpania wydanych egzemplarzy.").

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że wykonywane przez podatnika na podstawie w/w umowy usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 powołanej na wstępie ustawy o podatku VAT. Według w/w przepisu opodatkowaniu podatkiem w wysokości 7% podlegają m.in. usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (poz. 162 załącznika nr 3 do cyt. ustawy). Wykonywane usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku VAT. Wymienione bowiem w załączniku nr 4 poz. 11 usługi korzystające z tego zwolnienia dotyczą wyłącznie usług związanych z kulturą, w tym również usług twórców i artystów, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazywanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (z określonymi wyłączeniami). Zatem zwolnienie to obejmuje usługi mające ścisły związek z kulturą. Wszyscy pozostali autorzy, których utwory, niezależnie od przedmiotu ich dzieła, nie są związane z kulturą, a tak jest w przypadku podręczników szkolnych związanych, zdaniem tut. organu podatkowego, z szeroko rozumianą edukacją , nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska Strony w przedstawionej sprawie.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże jedynie tut. organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2B, 01-513 Warszawa, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znaczkach skarbowych w wysokości 5 zł od odwołania i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie