POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-84/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2005, sygn. PP/443-84/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zwrotu podatku naliczonego VAT w związku z przeprowadzeniem zmiany samochodu ciężarowego na osobowy

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

W kwietniu 2004 roku Spółka nabyła używany samochód z homologacją na ciężarowy. Po nabyciu odliczyła zapłacony VAT w pełnej wysokości. Samochód zarejestrowany jest jako ciężarowy, posiada "kratkę" oraz ograniczenie ilości przewożonych osób do 4.

W chwili obecnej w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu oraz przepisów dotyczących odliczeń VAT od nabywanych samochodów spółka chciałaby przerobić przedmiotowy pojazd na osobowy.

Stanowisko podatnika:

Podatnik stoi na stanowisku, że zwrot podatku VAT nie powinien nastąpić, ponieważ rozliczenie VAT nastąpiło przy transakcji zakupu i zostało dokonane zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami prawa.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązującej do dnia 30.04.2004 roku ustawy z dnia 08.01.1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z póź. zmianami), Podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 25 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy , obniżenia kwoty lub zwrot podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg , z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingowych tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika. Jeżeli zatem podatnik dokonał zakupu samochodu ciężarowego, co potwierdzone jest stosowną fakturą i świadectwem homologacji i wykorzystał go do realizacji sprzedaży opodatkowanej, przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu. Dla realizacji tego prawa istotnym jest, aby w momencie zakupu przez podatnika towaru związanego z jego sprzedażą opodatkowaną nie zachodziły okoliczności wyłączające w świetle ww. przepisów podatkowych prawa do odliczania.

Jeśli obecnie możliwa jest zmiana, przekwalifikowanie samochodu ciężarowego na osobowy, to w ocenie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku czynność ta nie wywołuje skutków odnośnie minionych okresów rozliczeniowych. Jeżeli Podatnik posiada stosowne dokumenty, uprawniające w momencie zakupu do odliczenia podatku naliczonego, ponadto jeżeli występował związek pomiędzy tym zakupem a sprzedażą opodatkowaną, Podatnik prawidłowo skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczania podatku naliczonego. Późniejsza zmiana przeznaczenia pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma podstaw do korekty podatku naliczonego.

Czynność przekwalifikowania samochodu nie została wymieniona w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy zatem uznać, że stanowisko podatnika przedstawione w piśmie z dnia 18.07.2005 roku - jest prawidłowe.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku