POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-29/05/KH/16741

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2005, sygn. PP2/443-29/05/KH/16741, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) w odpowiedzi na zapytanie Nr 4 zamieszczone w piśmie z dnia 11.01.2005 r., znak: PGF/5/2005 , doręczone w dniu 14.01.2005 r. uzupełnione pismem z dnia 03.02.2005 r. znak: PGF/13/2005, data wpływu do MUS : 03.02.2005 r. z zakresu podatku od towarów i usług

potwierdza

stanowisko przedstawione w zapytaniu

UZASADNIENIE

Podatnik następująco opisuje stan faktyczny: Spółka dokonała nabycia towaru od kontrahenta zkraju Unii Europejskiej posiadającego NIP UE. Zgodnie z umową łączącą strony, towar ten będziemontowany siłami własnymi Podatnika, pod nadzorem sprzedawcy obejmującym serwis technicznyoraz szkolenie pracowników.

Wnioskodawca tytułem uzupełnienia stwierdził, że transakcja ta stanowi dostawę towaru wraz zmontażem.

Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia czy częściowo przekazane wpłaty na poczet tejdostawy powodują powstanie obowiązku podatkowego u nabywcy.

Podatnik uważa, że przekazywane częściowo wpłaty powodują powstanie obowiązku podatkowegoa kurs waluty dla celów obliczenia podatku należy powiązać z datami dokonania wpłat.

Odpowiadając na powyższe zapytanie zważa się , co następuje:

Opisane zdarzenie spełnia definicję dostawy towaru przez kontrahenta unijnego z montażem.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej ustawą o podatku od towarów i usług, czynność powyższa nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru lecz jest rozpoznawana jako dostawa towaru przez kontrahenta unijnego wraz za montażem. Dla tej czynności miejscem dostawy jest miejsce w którym towar jest montowany - stosownie do regulacji art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług , a więc w tym przypadku kraj nabywcy. Powyższe unormowanie oznacza, że sprzedawca towaru wraz z usługą montażu winien dokonać rejestracji na terenie kraju i rozliczyć powyższą czynność jako dostawę krajową. Z treści pisma wynika, iż rozliczenie podatku od towarów i usług spoczywa na nabywcy, co oznacza, że dostawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem w Polsce dla celów podatku od towarów i usług. Wobec powyższego za rozliczenie w zakresie podatku od towarów i usług powyższej czynności odpowiada nabywca towaru - czyli Spółka zgodnie z regulacją art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku przekazania zaliczek na poczet powyższej czynności, należy dokonać ich rozliczenia w dacie przekazania stosownie do regulacji art. 19 ust. 11 w związku z ust. 20 wg kursu waluty obowiązującego w dacie przekazania zaliczki. Ostatecznego rozliczenia należy dokonać z chwilą przekazania przedmiotu umowy na zasadach określonych w art. 19 ust. 1 w związku z ust. 20 powołanej ustawy.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organy wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy