Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo znak: (...) z dnia 30 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego... - Interpretacja - PP1-443/68/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. PP1-443/68/04, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo znak: (...) z dnia 30 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 6 lipca 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r. - informuje:

Spółdzielnia zwraca się o interpretację przepisów dotyczących naliczania podatku od towarów i usług w wysokości 22% od opłaty eksploatacyjnej dla lokali niemieszkalnych użytkowych na zasadzie własnościowego prawa do lokalu, w skład której wchodzą: opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów i podatku od nieruchomości.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste nie mieści się w definicji dostawy towarów, ponieważ nie daje praw do rozporządzania gruntem jak właściciel. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Tak więc oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu (nie jest dostawą towarów), czyli jest świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podatek od nieruchomości nie podlega odrębnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie jest bowiem ani towarem, ani usługą w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm ).

Jak wynika z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Z treści pisma Podatnika wynika, że przedmiotem świadczenie na rzecz członków Spółdzielni lub właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni jest skategoryzowana czynność, a nie sekwencja czy też zbiór dowolnie wyodrębnionych w jej ramach czynności.

W związku z powyższym opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów i podatku od nieruchomości dotyczące lokali użytkowych, które są elementami składowymi opłat eksploatacyjnych związanych z używaniem przez członków spółdzielni ww. lokali niemieszkalnych będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku od towarów i usług 22%, ponieważ stanowią część kwoty należnej z tytułu czynności wykonywanych przez spółdzielnię.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy przeprasza za zwłokę w udzieleniu pisemnej odpowiedzi.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza