POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/31/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2005, sygn. PP/443/31/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu wniosku Gminy Chełmek, z dnia 07.03.2005 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe


UZASADNIENIE


W dniu 07.03.2005 r. wpłynęło do tut. organu podatkowego pismo Gminy Ch. - w sprawie pisemnej interpretacji przepisu prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, naliczonego w fakturach VAT dokumentujących zakupy związane z realizacją inwestycji, która w efekcie będzie wykorzystana wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sadem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie podatnika dotyczy następującego stanu faktycznego:
W ramach projektu pn. "Odnowa sołectwa B. - budowa i modernizacjainfrastruktury kulturalno-sportowo-rekreacyjnej" Gmina Ch. realizuje inwestycję polegająca na budowie zaplecza socjalno-biurowego przy boisku, renowacji murawy boiska, modernizacji Domu Ludowego oraz budowie placu zabaw w sołectwie B. Inwestycja nie będzie wykorzystana do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Projekt związany jest wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.
Na tle określonego stanu faktycznego podatnik formułuje następujące stanowisko:
Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturi VAT, potwierdzających nabycie towarów i usług związanych z realizowaną inwestycją.

Do sprawy ma zastosowanie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535) - dalej ustawa o podatku VAT.
Zgodnie z powołanym przepisem - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
Gminie nie przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT potwierdzających nabycie towarów i usług w zw. z prowadzoną inwestycją, bowiem zgodnie z oświadczeniem będzie ona wykorzystana do wykonywania wyłącznie czynności zwolnionych od podatku VAT.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, którego dotyczy wniosek.
Interpretacja traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 o § 2 ustaw - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu