W dniu 08.07.2005 r. strona złożyła wniosek dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakr... - Interpretacja - OG/005/116/PP2/443/34/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.08.2005, sygn. OG/005/116/PP2/443/34/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 08.07.2005 r. strona złożyła wniosek dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez stronę działek rekreacyjno-wypoczynkowych.
Strona w zapytaniu złożonym w dniu 08.07.2005 r. przedstawiła własne stanowisko w tej sprawie, stwierdzając iż sprzedaż powyższa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 2 pkt 6 towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Sprzedaż gruntu stanowi zatem dostawę towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, z tym że zastosowana przy sprzedaży stawka podatku będzie zależeć od tego czy przedmiotem dostawy są także położone na nim budynki lub budowle. Wówczas zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W złożonym zapytaniu strona podnosi, iż część działek posiada zabudowę w postaci domków letniskowych. Jednakże domki te nie są własnością strony i co za tym idzie nie będą stanowić przedmiotu dostawy. W tym przypadku nie ma zastosowania cytowany wyżej przepis, a o wysokości zastosowanej przy sprzedaży gruntu stawce podatku VAT przesądza dalsze przeznaczenie tego gruntu.

O przeznaczeniu gruntów, rozstrzyga plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru. W przypadku gdy plan zagospodarowania przestrzennego stracił swoją moc prawną z dniem 31.12.2003 r. pod uwagę należy wziąć zapis z ewidencji gruntów, zgodnie z którym grunty te określone są jako "tereny rekreacyjno - wypoczynkowe". Strona w złożonym zapytaniu nadmienia jednakże, iż według projektu zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy X dla powyższych gruntów określono przeznaczenie - "obszary zabudowy usługowo - mieszkalnej", co pozwala sądzić iż działki te zostaną przeznaczone pod zabudowę trwałą.

Sprzedaż przedmiotowych działek opodatkować więc należy stawką podstawową VAT 22%.Strona w chwili obecnej korzysta ze zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 113 ust. 1. Jak wynika jednak z art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku przekroczy kwotę odpowiadającą równowartości 10.000 euro (43.800 zł. dla 2005 r.) zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę.

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d cyt. ustawy, zwolnień o których mowa w art. 113 ust. 1 nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przenaczonych pod zabudowę. W sytuacji kiedy przedmiotowe działki posiadają zapis z ewidencji gruntów, zgodnie z którym grunt ten jest określony jako "tereny rekreacyjno-wypoczynkowe" i zostaną przeznaczone pod zabudowę trwałą, oznacza to, że strona winna z tytułu dokonanej sprzedaży odprowadzić należny podatek VAT

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach