P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.PP/443-26/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.09.2005, sygn. US.PP/443-26/05, Urząd Skarbowy w Pszczynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. , Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z pismem Strony z dnia 21.06.2005 r. (data wpływu do organu podatkowego - 22.06.2005 r.) i uzupełnieniem wniosku z dnia 17.08.2005r. (22.08.2005r. - data wpływu do US) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie postanawia

uznać stanowisko Strony dotyczące stosowania stawki podatku VAT dla usług brukarskich w obrębie budynku mieszkalnego stanowiącą własność prywatną klienta wyrażone we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 22.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek Strony, w dniu 17.08.2005r. uzupełniono wniosek 22.08.2005r. - data wpływu do US) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą o charakterze handlowym i usługowym W zakresie handlu dokonuje sprzedaży hurtowej i detalicznej materiałów budowlanych, w szczególności kostki brukowej opodatkowanej stawką podatku VAT w wysokości 22%. Natomiast na zlecenie klienta wykonywane są roboty ogólnobudowlane (PKWiU 45) związane z budową i przebudową dróg dojazdowych, chodników, ogrodzeń i innych obiektów w obrębie posesji prywatnych budynków mieszkalnych, zaliczane do infrastruktury towarzyszącej. Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania i zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% dla usług brukarskich w obrębie budynku mieszkalnego. Zdaniem Wnioskodawcy ma On prawo zastosować do w/w robót 7% stawkę podatku VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie wyjaśnia:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art. 8 pkt 3 ustawy o VAT.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stawka podatku VAT w wysokości 7% obowiązuje w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 w/w ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

W myśl art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004r. obowiązuje stawka podstawowa, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. stawka podatku w wysokości 22%.

Powyższe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące opodatkowania materiałów budowlanych oraz usług budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym wskazują, że dla opodatkowania usługi wraz z materiałami budowlanymi jako całości istotne znaczenie ma zakres prowadzonej działalności gospodarczej oraz przedmiot zawartej z inwestorem umowy.

Jeżeli więc świadczeniem głównym, z punktu widzenia nabywcy, będzie wykonanie usługi, a obrotem dla wykonawcy tych usług (przedmiotem opodatkowania) będzie wynagrodzenie od całości wykonanych robót, bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów, obowiązująca będzie stawka podatku VAT dla danej usługi. Z umowy zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. Należy wówczas wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. Nie należy dokonywać specyfikacji poszczególnych składników materiałów oraz robót budowlanych. W pozycji tej również towar jako integralny element całej usługi będzie objęty stawką obowiązującą dla danej usługi. Faktura winna zawierać określenie robót budowlanych, a ponadto wskazanie z jakim obiektem są one związane i stawkę podatku odnoszącą się do całości usługi.

Jeżeli natomiast zawarta z klientem umowa o wykonanie usługi budowlanej, w przypadku ułożenia kostki brukowej, przewiduje odrębne rozliczenie robocizny i zużycia materiałów, wówczas wyłączone z kosztorysu poszczególne elementy podlegają opodatkowaniu osobno, według stawek przewidzianych dla poszczególnych towarów oraz usług.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz opisany we wniosku stan faktyczny, tut. Organ podatkowy stwierdza, że w przypadku wykonywania usług związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, polegającą na wykonaniu podjazdów, dojść i chodników z kostki brukowej przy budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, które zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, sklasyfikowane zostały pod symbolem PKOB-111, wraz z użyciem materiałów, na podstawie stosownej umowy, będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT obowiązująca dla danej usługi, tj. stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Mając na względzie powyższe zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko uznano za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej),

Pouczenie:

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku- Białej, 43-300 Bielsko -Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Pszczynie