P O S T A N O W I E N I ENa podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 6... - Interpretacja - PP.443/1/57/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. PP.443/1/57/05, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 - tekst jedn., ost. zm. Dz. U. Nr 143, poz. 1199) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że stanowisko S. C. "X" - przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2005 r., uzupełnione w dniu 8 września 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług spłaty w naturze udziałów wspólnika spółki cywilnej po jego wystąpieniu ze spółki, jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 2 sierpnia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek z tego samego dnia, który został uzupełniony na wezwanie telefoniczne w dniu 8 września 2005 r., S. C. "X" o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl przepisu art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W marcu 2004 r. ze Spółki wystąpiła jedna ze wspólniczek, co jednak nie spowodowało utraty bytu prawnego Spółki, ponieważ pozostało w niej jeszcze dwóch wspólników. W majątku Spółki nie dokonano wówczas żadnych zmian, a jej jedynym aktywem był wykupiony po leasingu w październiku 2003 r. samochód VW Golf. W związku z tymże zakupem Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie obowiązujących wówczas przepisów o podatku od towarów i usług. Przedmiotowy samochód utracił, w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - ost. zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199), status samochodu ciężarowego z dniem 1 maja 2004 r. W kwietniu 2005 r. pozostali w Spółce wspólnicy zawarli ugodę sądową z byłą wspólniczką, zgodnie z którą Spółka, w ramach spłaty w naturze udziałów byłej wspólniczki, miała przenieść na nią pozostałe części prawa własności przedmiotowego samochodu, natomiast ona w ramach tego rozliczenia miała zapłacić na rzecz Spółki 10.000 zł, a także pokryć w połowie zobowiązania podatkowe związane z tą transakcją.
Zdaniem wnioskodawcy Spółka winna była wystawić fakturę potwierdzającą wskazaną transakcję i naliczyć w niej podatek VAT, ponieważ przy wykupieniu tegoż samochodu od leasingodawcy przysługiwało Jej prawo odliczenia VAT naliczonego w fakturze końcowej wystawionej przez leasingodawcę, choć z niego nie skorzystała.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie jest zdania, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe. Jednocześnie informuje, iż zgodnie z wolą strony, nie poddawano ocenie zawartych we wniosku i załącznikach danych liczbowych, ani też poprawności zastosowania uregulowań cywilnoprawnych.
Zgodnie z przepisem art. 871 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), wspólnikowi występującymi ze spółki (cywilnej) zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki (art. 871 § 2).
Na mocy przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - ost. zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1), ponadto dostawą towarów jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2). Nie ma tutaj zatem znaczenia czy podatnik skorzystał z tego przysługującego mu prawa czy też nie.
Przekazanie przez Spółkę należącego do niej samochodu byłej wspólniczce mieści się zatem w definicji dostawy towarów, określonej przytoczonymi przepisami art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, bez względu na to czy w części następuje nieodpłatnie.
Stosownie do zapisu przepisu art. 106 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Podatnicy ci nie mają jednak obowiązku wystawiania tychże faktur, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4).
Z powyższego wynika zatem, że mimo iż przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to obowiązek udokumentowania jej fakturą VAT będzie zależny od tego czy była wspólniczka prowadzi działalność gospodarczą, zaś jeśli nie, to czy wystąpiła ona z takim żądaniem.
Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi przepis art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Głogowie