POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP 443/92/05/ZM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. PP 443/92/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 września 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku posiada Pan samochód marki Volkswagen, typ LT 31. Rodzaj i przeznaczenie tego pojazdu - sanitarny. Pojazd ten zbudowany jest na podwoziu samochodu ciężarowego Volkswagen LT 31. Pojazdem tym wykonuje Pan usługi, dla jednego ze szpitali, polegające na przewozie wyłącznie rzeczy (sprzęt i aparatura medyczna). W przypadkach bezpośrednio związanych z ratowaniem zdrowia lub życia jest to pojazd uprzywilejowany - zgodnie z zezwoleniem MSWiA. Usługi wykonywane przez Pana opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Zdaniem Pana ma Pan prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu paliwa do tego samochodu. Prawo to wywodzi Pan z faktu, że załącznik Nr 9 ustawy VAT nie wyczerpuje całego katalogu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt. 5 ustawy.

Zdaniem Pana, o ile przepisy odrębne (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach dopuszczenia pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. Nr 192, poz.1878), rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 7 października 1999 r. w sprawie homologacji pojazdów (Dz. U. Nr 91, poz. 1039)), określają, że pojazd sanitarny jest pojazdem specjalnym to prawo do odliczenia paliwa tankowanego do tego pojazdu przysługuje.

Stanowisko Pana przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

Art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

W przepisie art. 86 ust.3 ustawy wymieniono samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów o takiej właśnie masie całkowitej.

Zakres przedmiotowy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 ustawy, jest określony również przez ust. 4 tego artykułu. Przepis art. 86 ust. 4 ustawy wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy, a zatem nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów.

Przepis art. 86 ust. 4 pkt 5 stanowi "Przepis ust. 3 nie dotyczy pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku Nr 9 do ustawy".

Gramatyczna wykładnia powyższych przepisów wskazuje, że możliwość odliczenia podatku zawartego w cenie paliwa jest możliwe, o ile pojazd jest pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym ale tylko w wypadku gdy jego przeznaczenie jest wymienione w załączniku Nr 9 do ustawy. W załączniku Nr 9 do ustawy wymieniono 10 pozycji wśród, których nie wymieniono pojazdu o przeznaczeniu - sanitarny. W załączniku Nr 9 nie wymieniono wszystkich samochodów uznanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym do kategorii pojazdów specjalnych (np. poz. 10 tabeli Nr 3 zał. Nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. wymieniono pojazd specjalny - sklep/bar, który to nie wymieniono w zał Nr 9 do ustawy VAT)

Uwzględniając powyższe nie może Pan dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie paliwa nabytego do tankowanego opisanego samochodu. Zaznaczyć należy, że powyższa interpretacja dotyczy braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z zakupu paliwa do opisanego samochodu ale tylko w aspekcie brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 86 ust. 3 i art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze