Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-82-1/GW/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.08.2004, sygn. PP/443-82-1/GW/04, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 19 lipca 2004 r. (data doręczenia - dnia 20 lipca 2004 r.) P.....................reprezentujący P....................................... (zwany dalej także podatnikiem) zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny:

W drodze darowizny 40 lat temu podatnik otrzymał grunt rolny. W miesiącu maju 2000 r. część gruntu rolnego została przekształcona na grunt budowlany. Skutkiem powyższego jest fakt że podatnik jest obecnie w posiadaniu trzech wyodrębnionych działek budowlanych, o powierzchni 424 m2, 418 m2, 373 m2, które zamierza sprzedać. Podatnik jest osobą fizyczna nie prowadzącą działalność gospodarczej na terenie Polski, zamieszkuje w Niemczech i tam osiąga stałe dochody.

W związku z powyższym podatnik pyta czy sprzedaż działek budowlanych osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej jest opodatkowana podatkiem VAT w stawce 22%.

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów handlowców lub innych usługodawców, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły. W oparciu o powołany przepis, podatnik stwierdza, iż nie będzie on podatnikiem podatku VAT bowiem dokonana przez niego sprzedaż nie jest sprzedażą wskazującą, że te działania będą czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza on do nadania im stałego, zorganizowanego charakteru. Ponadto grunty te (trzy działki budowlane) nie zostały nabyte w celu ich odsprzedaży. W związku z powyższym podatnik twierdzi, iż w omawianym przypadku odsprzedaż działek budowlanych również nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej również ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pod pojęciem towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 15 ust 1 i ust. 2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) polegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, do czynienia mamy z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Kryterium prowadzenia działalności gospodarczej wyłącza z grona podatników podatku VAT osoby fizyczne, w przypadku gdy dokonują one dostawy towarów.

W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym stwierdzić należy, że spełniony został jedynie pierwszy ze wskazanych wyżej warunków. Od dnia 1 maja 2004 r. grunt jest bowiem towarem, którego odpłatna dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie został natomiast spełniony warunek drugi, tzn. w odniesieniu do dostawy gruntów, występujący z zapytaniem nie będzie miał statusu podatnika podatku od towarów i usług, ponieważ czynności te nie są dokonywane w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonania w sposób częstotliwy.

W konsekwencji uznać należy, że w przedmiotowym stanie faktyczna dostawa gruntów przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem podatku VAT, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu