Odpowiadając na pytanie podatnika należy wskazać, iż w związku z faktem, że zarówno zakup jak i wywóz przedmiotowych towarów nastąpił w miesiącu marcu... - Interpretacja - PP II 443/797/239/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.08.2004, sygn. PP II 443/797/239/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pytanie podatnika należy wskazać, iż w związku z faktem, że zarówno zakup jak i wywóz przedmiotowych towarów nastąpił w miesiącu marcu 2004 r. zastosowanie w tym przypadku będą miały przepisy nieobowiązującej już ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
Zgodnie z art. 21a ust. 1 powołanej ustawy, osoby fizyczne nie mające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nich poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz art. 21b i 21c.
Natomiast zgodnie z art. 21c tej ustawy zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar za granicę nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu. Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy sprzedaży towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez graniczny urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej. Graniczny urząd celny potwierdza wywóz towarów na tym dokumencie, po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu danych dotyczących podróżnego zawartych w tym dokumencie z danymi zawartymi w przedstawionym paszporcie lub innym dokumencie stwierdzającym tożsamość.
Do sprzedaży towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawką podatku 0%, pod warunkiem że spełnił omówione wyżej wymogi, oraz przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc sprzedawca otrzymał dokument, określony w art. 21c ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej sprzedaży, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy należy wskazać, iż decydującym dla dokonania zwrotu podatku od towarów i usług dla podróżnych jest wywóz towarów w stanie nienaruszonym, poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzony przez graniczny urząd celny. Podstawą jego dokonania jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, którego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrotu podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego na dokumencie wywóz towarów (Dz. U. Nr 54, 473 ze zm.). Warunkiem jest, że z dokumentu tego musi wynikać kwota podatku zapłaconego przy sprzedaży.
Istotnie zgodnie z treścią art. 21c ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wywóz towarów powinien być potwierdzony przez graniczny urząd celny na tym właśnie dokumencie, stemplem zaopatrzonym w numerator. Niemniej jednak należy wskazać, iż potwierdzenie wywozu na dokumencie SAD zawierającym numer faktury sprzedaży i jednocześnie umieszczenie takiej informacji na imiennym dokumencie TAX FREE przez urząd celny, zdaniem tutejszego organu podatkowego, nie pozbawia podróżnego prawa do otrzymania zwrotu podatku VAT, a tym samym Podatnika do zastosowania stawki podatku 0%.

Dolnośląski Urząd Skarbowy