Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, po... - Interpretacja - D2-443/107/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.08.2004, sygn. D2-443/107/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 20.07.2004 r. (wpływ do tut. Organu 22.07.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 11.08.2004 r. informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy:
1. Czy służy prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu środków trwałych zakupionych z własnych środków, na które w późniejszym okresie otrzymamy częściową refundację z funduszu SAPARD ?
2. Czy otrzymana refundacja kosztów związanych z zakupem środków trwałych stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT będzie obrotem podlegającym opodatkowaniu ?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT w stosunku do towarów, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których w ust. 1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 i 2 w/w ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku naliczonego (...).

Wobec powyższego:

Ad/ 1 Spółce służy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem środków trwałych, które w przyszłych okresach będą refundowane z funduszu SAPARD, w takim zakresie, w jakim nabyte przez niego towary będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ad/ 2 Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dotacja bezpośrednio związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Dotacja związana z zakupem środków trwałych nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT, zatem nie podlega opodatkowaniu .

Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania niniejszej informacji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie