Wnioskująca Spółka podnosi, iż świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży wycieczek na rzecz organizatora imprez turystycznych mającego siedzibę w Niemc... - Interpretacja - ZP/443-154/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. ZP/443-154/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskująca Spółka podnosi, iż świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży wycieczek na rzecz organizatora imprez turystycznych mającego siedzibę w Niemczech. Usługi wykonywane są przez Spółkę lub subagentów na terenie kraju. Ponadto, w celu promocji Podatnik kupuje usługi marketingowe (ogłoszenia w prasie, reklamy w Internecie itp.).

W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku podania przez firmę niemiecką numeru, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku VAT na terytorium Niemiec, usługa pośrednictwa nie będzie podlegała w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponadto, prosi o wyjaśnienie czy w powyższej sytuacji będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących usług marketingowych oraz z faktur wystawionych przez subagentów oraz czy ma prawo ubiegać się o zwrot różnicy podatku i kiedy może skorzystać z 60 dniowego terminu zwrotu na podstawie art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnik stoi na stanowisku, że powyższe usługi nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Uważa również, iż ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług dotyczących świadczenia przedmiotowych usług. Na umotywowany wniosek może również skorzystać z 60 dniowego terminu zwrotu różnicy podatku.

Stosownie do przepisów art. 28 ust. 5 pkt 2 lit b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami innymi niż:

- wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów,

- usługi pomocnicze do usług transportowych, a także,

- usługi niematerialne wymienione w art. 27 ust. 3 ustawy

miejscem świadczenia tychże usług pośrednictwa jest miejsce ich wykonania.

Stosownie, natomiast do przepisu art. 28 ust. 6 ustawy podatkowej, w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenie usługi, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które nadało nabywcy ten numer. Oznacza to, że w przypadku podania przez firmę niemiecką numeru, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku VAT na terytorium Niemiec, usługa pośrednictwa świadczona przez Podatnika nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie Polski.

Na podstawie unormowań art. 86 ust. 8 pkt 1 przywoływanej ustawy, podatnikom dokonującym transakcji nie podlegających opodatkowaniu przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od importowanych lub nabywanych towarów i usług dotyczących dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli podatek ten mógłby być odliczony gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju. Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. b oraz ust. 6 ustawy, miejscem świadczenia przedmiotowych usług pośrednictwa przez Spółkę na rzecz kontrahenta niemieckiego (pod warunkiem podania przez Niego numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT na terytorium Niemiec) jest terytorium Niemiec. W związku z powyższym Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach za usługi marketingowe oraz usługi agencyjne.

W przepisach art. 87 ust. 1, 2 i 3 ustawy podatkowej stanowi się, iż w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu różnicy podatku, który następuje w dwóch terminach:

- w terminie 60 dni - do wysokości kwoty podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych, powiększonej o kwotę odpowiadającą kwocie 22% obrotu opodatkowanego stawkami obniżonymi,

- w terminie 180 dni - jeżeli u podatnika kwota podatku do zwrotu będzie wyższa od kwoty obliczonej w powyższy sposób.

Zgodnie z przepisem art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy, termin ten może ulec skróceniu do 60 dni na umotywowany wniosek podatnika, jeżeli nadwyżka podatku naliczonego nad należnym jest uzasadniona kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.

Zatem w przypadku, gdy Wnioskująca realizuje w Polsce zakupy wykorzystywane następnie do czynności wykonywanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski, ma prawo ubiegać się o zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu