Zgodnie z pozycją 7 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - prowadzenie przez szkołę st... - Interpretacja - PP/443-115/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.07.2004, sygn. PP/443-115/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z pozycją 7 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - prowadzenie przez szkołę stołówki szkolnej dla dzieci należy włączyć do usług w zakresie edukacji - PKWiU ex 80, które podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Prowadzenie stołówki szkolnej nie ma charakteru świadczenia usług gastronomicznych, zatem odpłatność za wyżywienie jest zwolniona z opodatkowania.

Natomiast dotacja otrzymywania z MOPS winna być doliczana do obrotów zwolnionych gdyż wpływa na cenę wydawanych obiadów.

Zagadnienie dotyczące prowadzenia ewidencji podatku naliczonego reguluje art. 90 i 91 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania:

  1. czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i
  2. czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje

podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W art. 90 i art. 91 cyt. ustawy wskazano zasady częściowego odliczania podatku oraz korekt podatku naliczonego w oparciu o obroty osiągnięte w roku poprzednim. Zgodnie z przepisami ustawy przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-7, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9 ustawy tj. przyjmuje się proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy VAT podatnik po zakończeniu roku, w którym w swoich deklaracjach stosował wskaźnik proporcji ustalany na podstawie obrotów roku poprzedzającego rok zakończony, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, wyliczonego w minionym roku o tę wstępnie ustaloną proporcję.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie