Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-1261/04/CIP/01

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.08.2004, sygn. PI/005-1261/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik jest najemcą /dzierżawcą/ pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych, maszyn, urządzeń. W związku z powyższym jest obciążany przez wynajmującego kosztami eksploatacyjnymi związanymi z przedmiotem najmu np. kosztami energii elektrycznej, gazu, ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, odprowadzania ścieków, wywozu nieczystości, opłat telefonicznych.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W przypadku świadczenia usługi najmu (lub dzierżawy) sposób rozliczenia płatności za najem uzależniony jest od treści umowy zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą. Strony umowy najmu mogą postanowić o obciążeniu najemcy przez wynajmującego, odrębnie i niezależnie od samego czynszu, kosztami związanymi z eksploatacją przedmiotu najmu np. energii elektrycznej, gazu, ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, odprowadzania ścieków, wywozu nieczystości, opłat telefonicznych. Najemca obciążany jest więc przez wynajmującego kosztami usług świadczonych przez inne podmioty. W takim przypadku wynajmujący - odsprzedając nabyte od innych podmiotów usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - sam też wykonuje czynności opodatkowane tym podatkiem. Wynajmujący obowiązany jest wystawić z tego tytułu fakturę (tzw. refakturę) stwierdzającą dokonanie sprzedaży. Podkreślić przy tym należy, iż cena netto oraz stawka podatku VAT na fakturze dokumentującej odsprzedaż usług (tj. na refakturze) muszą być takie same jak w fakturze pierwotnej. Podatek wynikający z takiej faktury stanowi u wynajmującego podatek należny i podlega zaewidencjonowaniu w rejestrze sprzedaży i rozliczeniu w deklaracji VAT-7.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Dokonując odliczenia podatku naliczonego należy mieć na uwadze warunki oraz wyłączenia prawa do obniżenia podatku należnego określone w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy. Zauważyć przy tym należy, że żaden z przepisów prawa podatkowego nie wyłącza prawa nabywcy towarów i usług do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z refaktury. Stwierdzić zatem należy, iż najemcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w otrzymanych fakturach, dokumentujących nabycie usług związanych z przedmiotem najmu, na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku