Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordy... - Interpretacja - US35/PP1/443-119/04/PN

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. US35/PP1/443-119/04/PN, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 27.05.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 31.05.2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z póź. zm.) Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nie naruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika , iż dokonuje on sprzedaży towarów o dużych gabarytach np. łódź wiosłowa, skuter wodny, itp. Jednocześnie podatnik stwierdza, że jego zdaniem przedmioty te nie mogą stanowić bagażu osobistego, który to jest pojęciowo związany z bagażem podręcznym podróżnego.

W świetle powyższej sytuacji przedstawionej w piśmie tut. organ podatkowy stwierdza, iż w w/w ustawie brak jest definicji bagażu osobistego podróżnego, jednakże przepis § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego ( Dz. U. Nr 97, poz. 966) posługuje się w punkcie 3 definicją bagażu osobistego, za który uważa się cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wyjeżdżając z terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później organom celnym, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że bagaż był zarejestrowany jako bagaż towarzyszący w momencie wyruszenia w podróż przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz. Niniejszym mając na uwadze racjonalność ustawodawcy oraz spójność systemu prawa należy stwierdzić, iż wskazana definicja jest właściwa dla określenia pojęcia zawartego w art. 126 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. "bagażu osobistego podróżnego"

W związku z powyższym, jeżeli podróżny niemający miejsca zamieszkania na terytorium wspólnoty zakupi towary, u podatnika zwanego sprzedawcą uprawnionego na podstawie w/w ustawy do zwrotu podatku podróżnym może on otrzymać zwrot podatku, jeżeli towary te, w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez niego poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego. Tak więc zdaniem tut. Organu podatkowego pojęcie bagażu osobistego podróżnego nie jest zakresowo tożsame z bagażem podręcznym i nie wyklucza towaru o dużych gabarytach.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście