Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. ... - Interpretacja - D-3/443/93/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2004, sygn. D-3/443/93/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 23.06.2004 roku zapytanie (uzupełnione w dniu 09.07.2004 r.) informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy stosowania stawki podatku VAT w przypadku wykonywania usług remontowych wykonywanych w budynku zamieszkałym przez pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej.

Zgodnie z ustawą z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, tj. czynności takie jak odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a wymienionej ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przy tym zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego zawiera art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z powyższego nie wszystkie obiekty zbiorowego zamieszkania są uważane za obiekty budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem pomimo, że Dom Pomocy Społecznej, w którym wykonywane są usługi remontowe zaliczony jest zgodnie z Polską Klasyfikacją Budowlaną do grupowania PKOB 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania, to w świetle przepisów wymienionej ustawy nie jest uznawany za obiekt budownictwa mieszkaniowego.

W związku z tym usługi remontowe prowadzone w wymienionym w zapytaniu obiekcie budowlanym nie mogą być opodatkowane obniżoną stawką podatkową w wysokości 7 %, lecz stawką podstawową w wysokości 22 % na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie informuję, iż zgodnie z art. 176 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług przepis art. 41 ust. 12 wymienionej ustawy stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r. W związku z tym do dnia 1 stycznia 2008 r. czynności wymienione w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy tj. dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych ramach budownictwa społecznego są opodatkowane stawką 22 %.

Informacji udzielono według stanu prawnego na dzień 6 września 2004 r.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie