Podatnik - występuje z zapytaniem czy w związku z przekazaniem nakładów inwestycyjnych przez X na rzecz podatnika istnieje po stronie X obowiązek wys... - Interpretacja - US40/VAT/I/2663/2004/D.Sz.

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.12.2004, sygn. US40/VAT/I/2663/2004/D.Sz., Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik - występuje z zapytaniem czy w związku z przekazaniem nakładów inwestycyjnych przez X na rzecz podatnika istnieje po stronie X obowiązek wystawienia faktury VAT i uiszczenia podatku VAT.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 14 a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości urząd skarbowy lub wójt , burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika , płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z faktem , że powyższe zapytanie nie dotyczy indywidualnej sprawy podatnika lecz dotyczy działań w/w firmy X /istnienia obowiązku podatkowego z tytułu przekazania nakładów inwestycyjnych/ tak więc w świetle cytowanego wyżej przepisu w/w ustawy , podatnik firma X w przedmiotowej sprawie winna zwrócić się w trybie art. 14 w/w ustawy Ordynacja podatkowa do właściwego urzędu skarbowego.

Jak wynika z pisma podatnik zawarł w grudniu 2002 r. z firmą X umowę o wspólnej inwestycji oraz umowę przedwstępną przeniesienia udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Na mocy w/w umów firma X zobowiązała się wybudować nieruchomość budynek mieszkalno-usługowy. Podatnik jako użytkownik wieczysty działki w celu zwolnienia się ze zobowiązania zwrotu nakładów poniesionych przez X w związku z tą budową , zobowiązała się przenieść na firmę X udział w prawie użytkowania wieczystego działki oraz prawie własności tego budynku w umownych proporcjach.
W maju 2004 r. podatnik wypowiedział w/w umowę o wspólnej inwestycji firmie X zaś w lipcu 2004 r. decyzja budowlana została przeniesiona na podatnika.
W czasie trwania w/w umowy firma X zawierała we własnym imieniu umowy przedwstępne sprzedaży lokali. Klienci na podstawie tych umów wpłacali do X zaliczki na poczet ceny definitywnej mieszkania, zaś X wystawiał faktury VAT i podatek należny wykazywał w deklaracjach. X zawierał umowy z wykonawcami, z którymi na dzień rozwiązania umowy nie do końca się rozliczył. Po rozwiązaniu w/w umowy podatnik ma obowiązek zwrócenia firmie X wszystkich nakładów poniesionych na budowę, oraz przejąć zobowiązania X z tytułu przedwstępnych umów sprzedaży lokali.

W związku z powyższym podatnik zwraca się z zapytaniem czy przejecie zobowiązań w stosunku do nabywców mieszkań oznacza , że podatnik zawierając umowę definitywną ustanowienia odrębnej własności lokali wystawiając z zaliczeniem uprzednio uiszczonych kwot na poczet mieszkania, na które to kwoty została już wystawiona faktura VAT przez X, ma obowiązek wystawienia faktury jedynie w części nieziszczonej jeszcze ceny.
Podatnik w piśmie podnosi, iż od wpłaconych zaliczek na poczet ceny definitywnej mieszkań firma X wystawiała faktury VAT , a podatek należny z tego tytułu rozliczała w deklaracjach , w związku z czym obowiązek podatkowy z tytułu przyjęcia przez podatnika od nabywców mieszkań części nieziszczonej ceny danego mieszkania powstaje w tej części.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) w przypadku dostawy towarów , której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później , jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania , z zastrzeżeniem ust. 13 pkt. 10 i 11.
Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 11 jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę , zaliczkę, zadatek, ratę , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola