We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pełni funkcję nadzoru budowlanego na kontr... - Interpretacja - US46/PP/443/23/05/JŁ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. US46/PP/443/23/05/JŁ, Urząd Skarbowy w Żyrardowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pełni funkcję nadzoru budowlanego na kontrakcie (...) W trakcie realizacji kontraktu, nastąpiła zmiana warunków realizacji tego kontraktu - koszty majątku trwałego uznane za koszty kwalifikowane zmieniono na niekwalifikowane - co miało wpływ na zmianę stawki VAT z 0% na 22%.Podatnik skorygował faktury - koszty uznane za niekwalifikowane opodatkował stawką VAT w wysokości 22%. Faktury ujął w rejestrach sprzedaży w miesiącach w których zostały wystawione faktury pierwotne, skorygował deklaracje VAT-7 i wpłacił podatek VAT wraz z odsetkami za zwłokę.

Podatnik we wniosku zawarł własne stanowisko. Uważa, iż mimo że dokonał korekt deklaracji i rejestrów sprzedaży za miesiące których dotyczyła pierwotna sprzedaż oraz zapłaty podatku wraz z odsetkami, powinien rozliczyć faktury korygujące w miesiącu bieżącym i ująć w rejestrze sprzedaży w miesiącu ich wystawienia, a tym samym bez konieczności naliczania odsetek od zaległości podatkowych. Uważa także, że korekta faktur nastąpiła z powodu okoliczności niezależnych od niego i które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży.

Ponadto podatnik oświadczył, że w sprawie której dotyczy złożony wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów w tym zakresie - organ podatkowy uznał, że w opisanej sytuacji mają zastosowanie przepisy:

1.art.19 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 54, poz. 535 z późn.zm.) - zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust.2-21, art 14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1,

2.§ 17 ust.1rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (...) - zgodnie z którym fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Wymieniony wyżej § 17 ust.1 rozporządzenia zobowiązuje podatnika do wystawienia faktury korygującej w przypadku m.in. zastosowania niewłaściwej stawki podatku VAT. Z treści wniosku wynika, iż właśnie taki przypadek miał miejsce - przyczyną wystawienia przez podatnika faktur korygujących, podwyższających podatek należny, było zastosowanie do wykonywanych czynności niewłaściwej stawki podatkowej tj. 0% zamiast 22%.Pierwotna faktura nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny istniejący w momencie powstania obowiązku podatkowego. Rozliczenie podatku od towarów i usług od wykonanej czynności powinno nastąpić w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. Zatem wystawiona faktura korygująca winna być ujęta w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura - zgodnie z obowiązkiem podatkowym. Podatnik winien również skorygować deklarację VAT-7 za ten miesiąc.

Stanowisko podatnika, iż wystawione faktury korygujące powinny być rozliczone na bieżąco i ujęte w rejestrze sprzedaży w miesiącu ich wystawienia ponieważ dokonanie korekt spowodowane było okolicznościami niezależnymi od podatnika i które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach.

Reasumując, organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku, jest nieprawidłowe. Faktury korygujące podwyższające podatek należny w stosunku do faktur pierwotnych należy ująć w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym została wystawiona pierwotna faktura. Jednocześnie, na podstawie zmienionych danych w rejestrze sprzedaży, należy skorygować deklaracje podatkowe za te miesiące, a ewentualne zobowiązanie podatkowe należne jest wraz z odsetkami za zwłokę.

Urząd Skarbowy w Żyrardowie