POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-XII-4430/28/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. PP-XII-4430/28/05, Urząd Skarbowy w Kluczborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 29.07.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 17.08.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

Stan faktyczny sprawy:

Z treści złożonego pisma wynika, że świadczy Pan usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1), w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) oraz usługi w zakresie pozostałych form kształcenia (PKWiU 80.42.20).Niemiecka firma zajmująca się poborem opłat za przejazdy autostradami, podpisała z 60 polskimi serwisami samochodowymi umowy o współpracy. Polskie firmy zobowiązały się do montażu specjalistycznych urządzeń do poboru myta w samochodach ciężarowych, na terenie Polski. Firma niemiecka wyposażyła wszystkie te punkty w komputery serwisowe wraz z oprogramowaniem, oraz inny sprzęt specjalistyczny. Firma Pana podpisała umowę z niemieckim kontrahentem o obsługę techniczną stanowisk komputerowych, zainstalowanych na terenie polskich serwisów. Do głównych zadań Pana firmy należą: kontrola oraz doradztwo w zakresie montażu, instalacji, obsługi komputerów oraz oprogramowania, szkolenie personelu obsługującego stanowiska komputerowe. Usługi Pana firmy świadczone są na terenie Polski, natomiast płatnikiem jest firma niemiecka, zarejestrowana na terenie Niemiec i posługująca się numerem NIP poprzedzonym "DE".

Wątpliwości Pana dotyczą: ustalenia miejsca świadczenia usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKW iU 72.1) oraz w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) wykonywanych od 01.08.2005r, ich dokumentowania oraz sposób wykazania tych usług w deklaracji VAT-7,VAT-UE.

Stanowisko wnioskodawcy:

Usługi mojej firmy świadczone są na terenie Polski - ich rzeczywistym odbiorcą są firmy ( warsztaty samochodowe ) znajdujące się na terenie naszego kraju. Firma niemiecka jest tylko zleceniodawcą oraz płatnikiem tych usług. W związku z tym , ustalając miejsce świadczenia usług, zastosowałem przepis art. 27 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Na wszystkich fakturach wystawianych firmie niemieckiej doliczam podatek VAT w wysokości 22%.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 -6 i art. 28.Od tej ogólnej zasady określającej miejsce świadczenia usług jest szereg wyjątków zawartych w przepisach art. 27 ust. 2 -6 i art. 28. Zatem w celu ustalenia miejsca świadczenia danej usługi, a co za tym idzie miejsca jej opodatkowania podatkiem VAT należy sprawdzić, czy nie ma zastosowanie któryś z przepisów szczególnych. Jeśli nie mają zastosowania przepisy szczególne, wówczas będzie miała zastosowanie zasada ogólna określona w art. 27 ust.1 ustawy.Zasada rozliczania tzw. usług niematerialnych została uregulowana w art. 27 ust. 3 cytowanej ustawy.Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz: 1)osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub 2)podatników mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, stały adres lub miejsce zamieszkania

Art. 27 ust. 4 pkt 3 w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U. Nr 90 poz.756)obowiązującym od 1 czerwca 2005r. stanowi, iż przepis ust. 3 (cytowany wyżej) stosuje się do usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKW i U 72.1); w zakresie oprogramowania (PKW i U 72.2);prawniczych, rachunkowych (...).

Stosownie do przytoczonych przepisów, miejscem świadczenia (opodatkowania) wykonywanych przez Pana usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKW i U 72.1) oraz w zakresie oprogramowania (PKW i U 72.2) na rzecz podatnika posługującego się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem DE są Niemcy , niezależnie od tego gdzie usługi te zostały faktycznie wykonane.

Na udokumentowanie tych czynności na podstawie § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r, w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95 poz. 798).wystawia Pan faktury, zgodnie z ogólnymi zasadami dokumentowania sprzedaży. Faktury te powinny zawierać dane określone w § 9,11-23 i 26 ww. rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem ( § 27 ust. 2) . Faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać ponadto ( § 27 ust 4) numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Fakturę dokumentującą powyższe usługi nie należy wykazywać w deklaracji VAT-7 ponieważ usługi te zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ze względu na miejsce ich świadczenia poza terytorium Polski.Nie jest Pan również obowiązany składać informacji podsumowujących VAT UE, zgodnie bowiem z art. 100 ww. ustawy tylko podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów są obowiązani do składania tych informacji, co w przedmiotowej sprawie nie występuje.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a§ 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Kluczborku