Postanowienie - Interpretacja - PPI-443/64/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. PPI-443/64/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mleczarskiej z dnia 23 czerwca 2005 r. ( data wpływu: 24 czerwca 2005 r. ), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Na podstawie podanych we wniosku informacji ustalono, że Spółdzielnia zawarła w marcu 2005 r. przedwstępną warunkową umowę sprzedaży nieruchomości składającej się z działek 7/1, 8/1, 9/1, 10/1, 11/1, 14/1 zabudowanych wiatą stalową oraz budynkiem murowanym -administracyjnym. Powyższa nieruchomość została kupiona przez Spółdzielnię w czasie, kiedy nie obowiązywała jeszcze ustawa o podatku od towarów i usług. Ponadto w trakcie użytkowania przedmiotowych budynków Podatnik nie dokonał żadnych ulepszeń, których zakup byłby udokumentowany fakturami VAT, stanowiącymi ewentualną podstawę do obniżenia podatku należnego.
Zapytanie Spółdzielni dotyczy kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przy dostawie nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 2 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Spółdzielni sprzedaż opisanej nieruchomości powinna korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
Stanowisko Spółdzielni jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, przez towary używane rozumie się budynki, budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Natomiast w art. 43 ust. 6 niniejszej ustawy postanowiono, że zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w znaczeniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści wniosku Spółdzielni wynika, że spełnione zostały kryteria określone w art. 43 ust. 2 pkt 1 i art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług dla uznania jako " towar używany " wyszczególnionych wyżej obiektów będących przedmiotem transakcji sprzedaży, o której mowa w piśmie. W opisanym przypadku nie ma zastosowania wyłączenie ze zwolnienia, wynikające z art. 43 ust. 3 ustawy o VAT, gdyż Podatnik nie poniósł żadnych wydatków na ulepszenie budynków i użytkował je przez okres dłuższy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym dostawa towarów używanych ( o których mowa w piśmie ) będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Jednocześnie zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy o VAT w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo część takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W takim przypadku grunt będzie opodatkowany taką samą stawką podatku od towarów i usług, jaką będzie opodatkowany budynek.W przypadku dostawy gruntu stanowiącego integralną część z budynkami, o których mowa we wniosku Spółdzielni będzie ona zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Pozostała dostawa gruntu winna zostać opodatkowana wg stawki 22% stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe stanowisko zaprezentowane w piśmie przez Spółdzielnię jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza