Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu, działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 9... - Interpretacja - PP/443-29/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. PP/443-29/04, Urząd Skarbowy w Piszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu, działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z 27.09.2004 r. informuje:

z zawartych w zapytaniu danych wynika, iż Pan prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu prac budowlanych jako podwykonawca na terytorium państw Unii Europejskiej. Nabywcą usług jest firma polska posiadająca siedzibę w Polsce.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez "terytorium kraju" rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.W związku z powyższym od właściwego ustalenia miejsca świadczenia usług uzależnione będzie czy wykonywana czynność będzie opodatkowana w Polsce czy też nie.

W świetle art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia uslug jest miejsce położenia nieruchomości.

Z przepisu tego wynika, że usługi te są opodatkowane zawsze w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu wykonywana jest usługa, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz gdzie faktycznie wykonywane są te usługi. Zasada ta ma jednak miejsce tylko w przypadku gdy usługa związana jest z konkretną nieruchomością, która da się zlokalizować co do miejsca jej położenia.

Jeżeli zatem polski podatnik podatku od towarów i usług wykonuje tego typu usługi na terytorium jednego z państw Wspólnoty będzie zobowiązany do zarejestrowania się na terytorium państwa, w którym usługa jest świadczona i dokonywania tam rozliczeń. W takim przypadku zatem polski podatnik nie wykaże obowiązku podatkowego w Polsce, gdyż będzie to usługa pozostająca poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem VAT. Poza tym w informacji dotyczącej obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-R/UE, stanowiącej załącznik do zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, wymienione są transakcje wewnątrzwspólnotowe polegające na nabywaniu lub dostawie towarów oraz nabywaniu usług nie ma zaś pozycji dotyczącej "dostawy" usług. W związku z powyższym, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami położonymi na terytorium jednego z państw Wspólnoty (innym niż terytorium Polski), wykonujący je podatnik nie będzie podlegał rejestracji w Polsce jako podatnik VAT UE.

W świetle przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, oraz wyżej cytowanych przepisów wynika, że jeżeli usługa związana jest z konkretną nieruchomością to jej wykonanie opodatkowane będzie w kraju położenia nieruchomości a podatnik ma obowiązek zarejestrować się na terytorium państwa, w którym usługa jest świadczona oraz dokonywania tam rozliczeń i nie podlega obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT UE w Polsce.

W związku z powyższym stanowisko podatnika zawarte w piśmie z dnia 27.09.2004 r. uznać należy za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Piszu