Stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późniejszymi zmianami ) Naczelnik Urzędu ... - Interpretacja - PP/443-16/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. PP/443-16/04, Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późniejszymi zmianami ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.12.2004 r., uzupełnionego w dniu 22.12.2004 r., o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyjaśnia:

Spółka zajmuje się szyciem odzieży na eksport z surowca powierzonego przez kontrahenta zagranicznego, konkretnie z Francji. Do końca kwietnia 2004 r. świadczone przez Spółkę usługi były objęta procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i sprzedaż tych usług podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%. Od 1.05.2004 r. są to usługi na ruchomym majątku rzeczowym opodatkowane w kraju usługobiorcy. Kontrahent francuski jest zarejestrowany jako podatnik VAT dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych i podał Spółce swój numer identyfikacyjny. W miesiącu sierpniu 2004 r. kontrahent ten zamówił surowiec u producenta w Turcji, za który również zapłacił i skierował dostawę bezpośrednio z Turcji do Polski. Spółka zapłaciła podatek VAT za odebrany z Turcji towar według dokumentu celnego SAD i odliczyła ten podatek w deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2004 r. Otrzymany surowiec został w kraju poddany usłudze przerobu i wyprodukowane towary zostały wywiezione do Francji. Faktury wystawiane dla kontrahenta zawierają następujące dane:- datę wystawienia,- datę sprzedaży,- datę wykonania usługi,- Nr VAT UE dostawcy,- Nr VAT UE odbiorcy,oraz informacje, że:- jest to faktura VAT za usługę konfekcjonowania,- wartość wykonanej usługi nie podlega opodatkowaniu, - jest to usługa na ruchomym majątku rzeczowym, transakcja ta nie podlega opodatkowaniu na podstawie polskiej ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, transakcja podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy.Spółka zwraca się z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z dokumentu celnego SAD przy zakupie towaru pochodzącego z Turcji oraz, czy prawidłowo wystawiane są faktury VAT dokumentujące sprzedaż usług dla francuskiego kontrahenta.Według Spółki przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie towaru z Turcji oraz wystawiane faktury zawierają niezbędne dane, aby uznać je za wystawione prawidłowo.

Zakup towaru, który zamówił w Turcji i za który zapłacił francuski kontrahent, który to towar następnie został dostarczony bezpośrednio do Polski, gdzie został opodatkowany według dokumentu SAD podatkiem VAT stanowi import towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004 r. ). Zgodnie z art. 2 pkt 7 cytowanej ustawy, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. W myśl pkt 5, przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa nie wchodzące w skład terytorium Wspólnoty Europejskiej. Turcja nie należy do Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 2 cytowanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: w przypadku importu- suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. W związku z powyższym organ podatkowy stwierdza, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu SAD potwierdzającego przywóz towaru z Turcji.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. W myśl ust. 2 pkt 3 lit. d, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Według art. 28 ust. 7 cytowanej ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Według ust. 8, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju. § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 971 z 2004 r. ) określa niezbędne dane jakie powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży. Z załączonych przez Stronę faktur VAT dokumentujących sprzedaż usług dla francuskiego kontrahenta oraz dokumentów CMR potwierdzających wywóz towaru poza terytorium kraju wynika, że zostały zachowane wymogi, o których mowa w wyżej cytowanych przepisach.

Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim