POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-5-2-BS/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.04.2005, sygn. PP/443-5-2-BS/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (teksy jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w zakresie prawa do pomniejszenia podatku od towarów i usług należnego o podatek naliczony wynikający z faktury za usługę obcą przedstawione w piśmie z dnia 7 stycznia 2005r. oraz uzupełnione pismem z dnia 1 lutego 2005r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 7 stycznia 2005r. (data złożenia w tut. Urzędzie 11 stycznia 2005r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka jest właścicielem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz nieruchomości - budynków i budowli położonych na tych gruntach. Spółka zamierza dokonać darowizny całego terenu tj. zarówno gruntów jak i nieruchomości a także zwrotu (zrzeczenia się) prawa wieczystego użytkowania na rzecz gminy. Jednocześnie przed dokonaniem darowizny, w ramach rekultywacji terenów kopalnianych, które wchodzą w skład darowizny, Spółka jest zobowiązana wyburzyć jeden z budynków, czego zamierza dokonać poprzez zakup usług obcych, które będą opodatkowane podatkiem VAT.

Spółka ma wątpliwości czy przysługuje jej prawo do pomniejszenia podatku od towarów i usług należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej wykonanie usługi wyburzenia jednego z budynków znajdujących się na darowanym terenie.

Zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktury dokumentującej wykonanie usługi wyburzenia jednego z budynków znajdujących się na darowanym terenie, bowiem jest to obowiązek wynikający z art. 94 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27 poz. 96 ze zm.), a nie czynność związana ze sprzedażą zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem niemającym zastosowania w niniejszej sprawie.

Z brzmienia ww. artykułu ustawy wynika, iż Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi wyburzenia jednego z budynków, jeżeli usługa ta będzie związana z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę. Bowiem - jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego - czynność wyburzenia budynku nastąpi przed dokonaniem darowizny ww. terenu, a więc jeżeli do momentu przekazania ww. darowizny budynek będzie służyć czynnościom opodatkowanym, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ww. faktury zakupu usług wyburzenia budynku, jednakże pod warunkiem, iż wydatek ten będzie mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.).

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia stanie prawnym.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy