Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem w indywidualnej sprawie opisanej we wniosku z dnia 30.03.2005 r. Z przedstawionego we wniosku stanu ... - Interpretacja - DPE-P/443-24/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.06.2005, sygn. DPE-P/443-24/05, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem w indywidualnej sprawie opisanej we wniosku z dnia 30.03.2005 r. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza dokonać sprzedaży prawa do znaku towarowego wprowadzonego do ewidencji trwałych wartości niematerialnych i prawnych.Podatnik zwraca się z zapytaniem czy właściwe jest stanowisko, że w opisanej sytuacji ma zastosowanie zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z uwagi na to, że w przy nabyciu prawa do znaku towarowego nie dokonano odliczenia podatku naliczonego ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 powołanej ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Dostawa towarów została zdefiniowana w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel a także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Ponieważ w ustawie nie zdefiniowano dla jej potrzeb pojęcia wartości niematerialnych i prawnych, uznać należy, że wartościami tymi są między innymi wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 18 i 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) W świetle tych przepisów do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się między innymi prawo do znaków towarowych.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że sprzedaż prawa do znaku towarowego podlega opodatkowaniu z tytułu świadczenia usługi, do którego nie ma zastosowania zwolnienie przedmiotowe wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem zgodnie z treścią tego przepisu zwolnienie to odnosi się do dostawy towarów używanych.W myśl art. 43 ust. 2 przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zatem Podatnik dokonując sprzedaży prawa do znaku towarowego obowiązany jest do zapłaty podatku VAT z tytułu świadczenia w/w usługi według stawki 22% określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.Mając powyższe na względzie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu nie potwierdza poglądu Podatnika w kwestii stosowania zwolnienia przedmiotowego, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, do sprzedaży prawa do znaku towarowego.

Powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu