Wnioskodawca wnosił o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego poprzez określenie czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego... - Interpretacja - PP-443/57/P/141/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. PP-443/57/P/141/2005, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca wnosił o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego poprzez określenie czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach materiałów i usług związanych z remontem lub modernizacją lokali i osad "tj. mieszkań zajętych przez leśniczych i innych pracowników Służby Leśnej". Strona wskazała w swym wniosku, iż Nadleśnictwo jako podatnik podatku od towarów i usług wykonuje zarówno czynności opodatkowane (sprzedaż drewna, sadzonek), jak i zwolnione (czynsze za mieszkania od osób, którym nie przysługuje mieszkanie służbowe). Jednocześnie Nadleśnictwo jako jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, stosownie do art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 56, poz. 679 z późn. zm.) ma obowiązek udostępniania pracownikom Służby Leśnej bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko i charakter pracy związane są koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. Wykaz stanowisk i zakres uprawnień do przyznawania mieszkań i osad bezpłatnych określa zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 marca 1995r. (MP Nr 15 poz. 180). Zdaniem Strony "świadczenie usług najmu dotyczy działalności prowadzonej przez Nadleśnictwo i nie jest świadczeniem na potrzeby osobiste podatnika, co oznacza, że nie jest świadczeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)".W w/w piśmie Podatnik zajął również swoje stanowisko. Strona uważa, że ma prawo odliczać w całości podatek VAT naliczony przy zakupach związanych z utrzymaniem, remontami oraz modernizacją mieszkań i osad leśnych, ponieważ przedmiotowe mieszkania dotyczą "istniejących w Nadleśnictwie środków trwałych i dotyczą one przychodów osiąganych przez Nadleśnictwo w związku z pracą wykonaną przez tych pracowników". W kolejnym piśmie Podatnik uzupełnił swoje stanowisko. Zdaniem Strony "zapewnienie bezpłatnego mieszkania pracownikom Lasów Państwowych do tego uprawnionym jest związane z prowadzoną działalnością".

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. Dz. U. z 2005r. Nr 90 poz. 756) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, o której mowa art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku, gdy przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych pracowników jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W przedmiotowej sprawie za nieodpłatne świadczenie usług uważa się utrzymanie, remont, lub modernizację mieszkań i osad leśnych, które są przydzielane określonym pracownikom Nadleśnictwa nieodpłatnie na mocy w/w ustawy o lasach.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w oparciu o w/w przepisy, jak również stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, stwierdza iż utrzymanie lokali mieszkalnych i osad leśnych oraz ich remont i modernizacja związane jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa i nie stanowi wydatków na cele osobiste podatnika lub jego pracowników itd., wobec tego art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku VAT, nie może mieć zastosowania w przedmiotowej sprawie. W związku z powyższym Nadleśnictwo nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług dotyczących utrzymania mieszkań, w które zgodnie z odrębnymi przepisami ma obowiązek wyposażyć pracowników, bowiem zapewnienie mieszkania swoim pracownikom związane jest bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem i służy działalności opodatkowanej Nadleśnictwa.

Na podstawie art. 86 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT podatnikowi podatku VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku zaś wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych i zwolnionych będzie miał zastosowanie art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Reasumując Stronie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących utrzymaniu mieszkań pracowniczych.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko zawarte w piśmie Podatnika jest w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 b w/w ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże jednak właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Łukowie