POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-KN/443-35/O/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2005, sygn. PV-KN/443-35/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 11.03.2005 r. (data stempla pocztowego), uzupełnionego w dniu 31.03.2005 r. ( data stempla pocztowego) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego i opodatkowania go podatkiem od towarów i usług w przypadku dokonania rozdziału wspólnego wpisu przez obojga małżonków dotyczącego prowadzonej działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 10.03.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca prowadzi działalność od 12.06.1992 r. w zakresie handlu detalicznego i hurtowego częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, oraz towarowego transportu drogowego pojazdami uniwersalnymi, obsługi i naprawy pojazdów mechanicznych oraz pomocy drogowej. Jako firma małżeńska, zgodnie z art. 32 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego zaakceptowana została przez Urząd Skarbowy w Malborku pismem EP/AK/883/2/99 z dnia 4 lutego 1999 r. Na potrzeby prowadzonej działalności, jako podatnik VAT zarejestrowany jest mąż - Pan ... i jego NIP znajduje się w zgłoszeniu rejestracyjnym. Ponadto firma prowadzi również usługi transportowe i spedycyjne dla kontrahentów zagranicznych. Zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) polski podatnik świadczący usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów nie podlega obowiązkowi zarejestrowania się w Polsce jako podatnik VAT-UE.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy zmiana rejestracji tj. w przypadku gdy małżonkowie prowadzący wspólną działalność gospodarczą muszą uzyskać dwa oddzielne wpisy do ewidencji gminnej, spowoduje konieczność likwidacji firmy oraz obowiązek sporządzenia spisu z natury i opodatkowanie towarów, które nie zostały sprzedane przed przekształceniem?.

Zdaniem wnioskodawców wymagany przepisami proces "przekształcenia" nie likwiduje dotychczasowego źródła przychodów, jakim jest prowadzona przez nich działalność gospodarcza. Przychody uzyskiwane nadal będą z tej działalności, zmieni się tylko to, że każdy z małżonków będzie figurować na osobnym wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zgodnie ze stanowiskiem podatnika ewentualne sporządzenie spisu z natury towarów, materiałów, środków trwałych nie powinno pociągać za sobą konsekwencji podatkowych.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika z wymienionego wyżej przepisu ustawa o podatku od towarów i usług nie wyróżnia małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą jako odrębnej kategorii podatników. Jeżeli nie zawiążą oni spółki osobowej to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie nadal tylko ten z nich, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w tym podatku. Niezależne bowiem od dokonania odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej każdego małżonka - nie powstał nowy podmiot gospodarczy. Z załączonego pisma wynika, iż wnioskodawca chce by podatnikiem podatku od towarów i usług był Pan .... Wobec powyższego podatnikiem podatku od towarów i usług w powyższym przypadku będzie nadal Pan ... o nr NIP : ..., a jako podatnik podatku od towarów i usług nie może figurować Firma Usługowo - Handlowa ....

Natomiast zgodnie z przepisem art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,), opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W przedmiotowej sprawie podatnikiem podatku od towarów i usług jest i nadal ma być Pan ... o nr NIP .... Wobec powyższego nie nastąpi likwidacja wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej o nr NIP ... zarejestrowanej również na Pana .... Nie wystąpi więc obowiązek sporządzenia i opodatkowania remanentu likwidacyjnego na podstawie art. 14 ust 1 pkt 2 ww. ustawy, gdyż nie dojdzie do zaprzestania wcześniej prowadzonej już działalności gospodarczej.

Jednocześnie informuje się, że obowiązek sporządzenia i opodatkowania remanentu likwidacyjnego wystąpi w przypadku zgłoszenia likwidacji działalności gospodarczej zarejestrowanej obecnie na Pana ... o nr NIP ... i utworzenia nowego podmiotu gospodarczego, np. spółki cywilnej, bądź podjęcia decyzji, iż podatnikiem podatku od towarów i usług dla celów prowadzenia ww. działalności będzie Pani ....

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i obowiązujący stan prawny.

Urząd Skarbowy w Malborku