Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że gmina jest jednostką samorządu terytorialnego powołaną na mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r... - Interpretacja - DUS-PP/443/5/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. DUS-PP/443/5/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że gmina jest jednostką samorządu terytorialnego powołaną na mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 95) o samorządzie gminnym art. 1, 2, 3 ust. 1. Organem wykonawczym gminy w myśl postanowień zawartych w art. 26 ust. 1 cytowanej ustawy jest Wójt, który wykonuje zadania zgodnie z art. 33 ust. 1 ww. ustawy przy pracy urzędu gminy.Zakres działania i zadania gminy określa cytowana powyżej ustawa o samorządzie gminnym. Do zadań wymienionych w niniejszej ustawie między innymi należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie przewidzianym w art. 7 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Działając na podstawie art. 64 i 65 ww. ustawy gmina utworzyła Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji oraz innymi sąsiednimi gminami, któremu powierzyła realizację zadań własnych w zakresie zaopatrzenia zbiorowego w wodę oraz gospodarki ściekowej. Jednocześnie z powierzonymi zadaniami gmina przekazuje nieodpłatnie majątek na rzecz Związku, który ma służyć realizacji tych zadań. Przekazanie mienia komunalnego służącego realizacji zadania własnego gminy do Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji następuje na podstawie uchwały Rady Gminy i statutu Związku - urządzenia przekazywane są protokołem zdawczo-odbiorczym, natomiast składnik gruntowy oddany jest w wieczyste użytkowanie na okres 40 lat. Przekazanie urządzeń następuje bez prawa do rozporządzania składnikami mienia przez Związek Komunalny jak właściciel. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, że gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu urządzeń wodno-kanalizacyjnych w całości lub części, przekazanych następnie na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego do Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji nieodpłatnie.

W związku z powyższym zdaniem Podatnika czynność przekazania przez gminę nieodpłatnie jej majątku na własność Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tak przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, żeprawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.).Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, nie daje bowiem prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż oddanie przez gmine gruntu w użytkowanie wieczyste na 40 lat stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towaów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Z kolei zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT należy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.W tym stanie prawnym czynność nieodpłatnego przekazania urządzeń wodno-kanalizacyjnych związkowi komunalnemu na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego bez przekazania prawa do rozporządzania ww. urządzeniami jak właściciel nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na brak wystąpienia wszystkich przesłanek określonych w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług bowiem gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu w/w urządzeń w całości lub w części.W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie