We wniosku podano, że na naradach poświęconych zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem Spółki do dyspozycji uczestników narady w czasie jej trwania ... - Interpretacja - PP/443/59e/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.10.2005, sygn. PP/443/59e/05, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

We wniosku podano, że na naradach poświęconych zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem Spółki do dyspozycji uczestników narady w czasie jej trwania są napoje (woda mineralna, kawa, herbata itp.) czasami paluszki i ciasteczka.

W opinii Spółki zużycie artykułów spożywczych postawionych do dyspozycji pracowników w trakcie narad nie stanowi przekazania na cele osobiste pracowników, gdyż obecność pracownika na naradzie jest jego obowiązkiem służbowym, w czasie którego nie realizuje celów osobistych.

Organ podatkowy rozpatrując wniosek wziął pod uwagę opisany stan faktyczny oraz przepisy art.5 ust.1 pkt 1 oraz art.7 ust. 1 i ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.).

Podane przepisy stanowią:
- art.5 ust.1 pkt 1 - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- art.7 ust.1 - przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel,
- art.7 ust.2 pkt 1 - przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników ..., jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższe przepisy wskazują, że opodatkowaniu podlega zarówno odpłatna dostawa towarów jak i nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, ale wówczas gdy przekazanie dotyczy celów innych niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i od nabycia tych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że nabywane przez Spółkę artykuły spożywcze są konsumowane na naradach przez pracowników Spółki. Zatem przekazanie towarów na potrzeby zatrudnionych przez Spółkę pracowników należy uznać jako związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym, że przekazanie towarów, o których mowa wyżej, nie jest dostawą, o której stanowi art.7 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT nie ma potrzeby wystawiania faktur wewnętrznych - zgodnie z art.106 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.).

Stanowisko Spółki podane we wniosku uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pile