POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/33/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2005, sygn. PP/443/33/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.03.2005 r. (wpływ: 07.03.2005 r.) w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03.03.2005 r. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w (...) zwrócił się z wnioskiem w sprawie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie uznania za podatnika podatku od towarów i usług jednostki budżetowej, przekształconej z zakładu budżetowego o nazwie Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w (...), świadczącej usługi rozprowadzania wody oraz odprowadzania ścieków w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie podatnika dotyczy następującego stanu faktycznego: - Zakład budżetowy o nazwie Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w (...) od 2 stycznia 2004 r. prowadził działalność gospodarczą, polegającą na dostawie za odpłatnością wody i odprowadzaniu ścieków, w oparciu o zawarte z odbiorcami umowy. Z tytułu wykonywanych czynności podlegających opodatkowaniu jednostka była czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Uchwałą Rady Gminy (...) z dnia 11.02.2005 r. dokonano przekształcenia z dniem 1 kwietnia 2005 r. zakładu budżetowego o nazwie Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w (...) w jednostkę budżetową o takiej samej nazwie.

Zakład pyta, czy w związku ze zmianą formy organizacyjnej powstała jednostka budżetowa będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, skoro wszelkie środki uzyskane ze sprzedaży wody i ścieków zobowiązana jest przekazać na rachunek Urzędu Gminy w (...) jako dochody budżetu Gminy, a wszelkie zakupy służące prowadzonej działalności będą pokrywane ze środków tego budżetu?.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik stwierdza, iż zakład komunalny, funkcjonujący w formie jednostki budżetowej, wykonując czynności podlegające opodatkowaniu podlega przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. z wszelkimi konsekwencjami, zarówno w zakresie podatku należnego, jak i naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, dokonując oceny prawnej stanowiska Strony stwierdza, co następuje:

Podatnikami, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza zdefiniowana została natomiast w art. 15 ust. 2 ww. ustawy i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem jednostka organizacyjna gminy (nie będąca osobą prawną), wykonująca działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego art. 15 ust.2, będzie podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do wystawiania faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży (art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133 (art. 99 ust. 1 ww. ustawy).
Z przepisu art. 86 ust. 1 powyższej ustawy wynika, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu