W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik ur... - Interpretacja - PP/443/IN/183/BT/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.01.2005, sygn. PP/443/IN/183/BT/2005, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.
Pismem z dnia 30.12.2004r. Spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem w zakresie stawek podatkowych w podatku od towarów i usług przy wniesieniu wkładu budowlanego oraz wkładu mieszkaniowego związanego z ustanowieniem na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności.
Jak wynika z treści złożonego pisma, Spółdzielnia aktem notarialnym przejęła nieodpłatnie prawa własności (wraz z zamieszkałymi mieszkańcami tj. 7 rodzin) budynku - hotelu robotniczego wybudowany w 1986 roku. W dniu 31.08.2004r. Starostwo Powiatowe (...)"zatwierdziło projekt budowlany i wydano pozwolenie na budowę dla Spółdzielni, na inwestycję polegającą na: wykonaniu robót budowlanych związanych ze zmianą sposobu użytkowania budynku hotelowego na budynek mieszkalny, wielorodzinny. Według projektu technicznego, w adoptowanym budynku będą - 24 mieszkania. Budowa lokali mieszkalnych finansowana będzie ze środków przyszłych członków Spółdzielni. Na podstawie umów, będą pobierane zaliczki, które zaliczane będą na poczet wkładów. Po zakończeniu inwestycji, zawarte zostaną umowy o ustanowienie na rzecz członka, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności (...)."
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowania następujące normy prawa podatkowego: art.2 pkt6, art.5 ust.1pkt 1, art.7 ust.1 pkt5, art. 43 ust.1 pkt2, art. 19 ust.13 pkt 10, art. 43 ust.2, art. 43 ust.6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ustawą o podatku od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast towarami w myśl ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art.2 pkt 6 ustawy).
Przepis art.7 ust.1 pkt5 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego (...).
Zgodnie z art. 43 ust.2 ustawy przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku od towarów i usług rozumie się:
1.budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat
2.pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu warunek, o którym mowa w tym przepisie, czyli upływ pięcioletniego okresu od wybudowania budynku, został spełniony, pomimo przekształcenia budynku użytkowego na budynek mieszkalny.
W myśl art. 43 ust.1 pkt2 ustawy, zwolnieniu od podatku poddano dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Warunek, o którym mowa w tym przepisie, czyli, że w stosunku do towaru nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego został również spełniony, gdyż Spółdzielnia aktem notarialnym przejęła nieodpłatnie prawa własności budynku - hotelu robotniczego.
Jednak w art. 43 ust.6 ustawy postanowiono, że zwolnienia z podatku od towarów i usług nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.
Zatem spełnienie przez Spółdzielnie trzeciego powyższego warunku, uprawnia podatnika do zastosowania zwolnionej stawki podatku od towarów i usług przy wniesieniu wkładu budowlanego oraz wkładu mieszkaniowego związanego z ustanowieniem na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu