Spółka zwróciła się pismem z dnia 08.06.2004 r. (data wpływu 14.06.2004 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23.06.2004 r. (data wpływu 28.06.2004 r.) do N... - Interpretacja - I-2/443-72U/05/KW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.01.2005, sygn. I-2/443-72U/05/KW, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zwróciła się pismem z dnia 08.06.2004 r. (data wpływu 14.06.2004 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23.06.2004 r. (data wpływu 28.06.2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa w niżej opisanej sytuacji.Stan faktyczny: Podatnik, mający w zakresie swojej działalności prace ogólnobudowlane, wykonuje następujące prace:

  • adaptacja pomieszczenia gospodarczego, znajdującego się w piwnicznej części budynku mieszkalnego na saunę
  • dostawa i montaż kompletnej sauny w zaadaptowanym pomieszczeniu gospodarczym budynku mieszkalnego
  • modernizacja kotłowni polegająca na wstawieniu pieca, podgrzewacza wody, wymianie grzejników i rur
  • dostawa i montaż uchylnej bramy w pomieszczeniu gospodarczym w budynku mieszkalnym
  • dostawa i montaż wideodomofonu w budynku mieszkalnym.

Zadania te Podatnik realizuje, przy współudziale podwykonawców, dla inwestora będącego osobą fizyczną realizującego przesięwzięcie przy udziale środków z Programu SAPARD.

Pytanie Podatnika brzmi: Jaką stawkę należy zastosować do ww. usług?

Podatnik uważa, że wszystkie roboty adaptacyjne, modernizacyjne, instalacyjne i montażowe w budynku mieszkalnym oraz użyte do tych celów materiały powinny być obciążone 7% podatkiem VAT.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

W robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 1 maja 2004 r. wyst#234;pują dwie stawki podatkowe: stawka podstawowa tj. 22% oraz stawka 7%.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT , stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów - przpis ten jednakże stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r. - zgodnie z art. 176 pkt 4 ustawy o VAT.

W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. na mocy art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stosuje się stawkę w wysoko#339;ci 7% w odniesieniu do m.in.:

  • robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Ustęp 2 ww. artykułu stanowi, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie:
obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz
remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy o VAT pod pojęciem budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111 - budynki mieszkalne jednorodzinne
112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega miedzy innymi odpłatna dostawa oraz odpłatne świadczenie usług.

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawy towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Wycena roboty budowlanej zgodnie z zawartymi umowami dokonywana jest z uwzględnieniem sporządzonego kosztorysu lub według stawki ryczałtowej. Strony w umowie cywilno - prawnej określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży.

Zgodnie ze statystycznymi zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług (PKWiU) w zależności zatem od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest wykonywana przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.
I tak:

  • roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;
  • budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;
  • roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Oznacza to, że jeśli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Z kolei, jeśli firma usługowa (budowlana) montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi budowlane. Natomiast, jeśli firma handlowa montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi handlowe.

Przy określeniu właściwej stawki podatkowej dla w/w robót ważne jest określenie PKOB.

Jednocze#339;nie tut. Organ podatkowy informuje, iż w przypadku, gdy firma prowadzi sprzedaż usługowo - handlową, polegającą na sprzedaży i montażu artykułów branży budowlanej, zaś usługi montażowe i remontowe świadczy swoim klientom poprzez firmy podwykonawcze, z którymi zawarła umowy o współpracy, to od 1 maja 2004 r. firma ta może za wykonane usługi wystawić klientom faktury z jednolitą stawką VAT w wysokości 7% na roboty budowlane obejmujące materiał budowlany wraz z usługą, oczywiście o ile chodzi o klientów zamawiających te usługi dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego.

Ponadto fakt realizacji wymienionych przez Podatnika zadań dla inwestora realizującego przedsięwzięcie przy udziale środków z programu SAPARD, nie ma wpływu na kwestie opodatkowania świadczonych usług.

Lubuski Urząd Skarbowy