Z przedstawionego stanu faktycznego oraz analizy dokumentów rejestracyjnych wynika, iż małżonkowie prowadzą wspólnie działalność gospodarczą pod tym s... - Interpretacja - PP/443-16/05/RB

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2005, sygn. PP/443-16/05/RB, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz analizy dokumentów rejestracyjnych wynika, iż małżonkowie prowadzą wspólnie działalność gospodarczą pod tym samym numerem ewidencyjnym. Działalność ta została zgłoszona w tut. Urzędzie na imię obojga małżonków bez zawiązania umowy spółki nie mającej osobowości prawnej. Rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, z tytułu działalności prowadzonej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, dokonuje mąż, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku.

Z uwagi na konieczność dostosowania formy organizacyjnej prowadzonej działalności do przepisów ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie zamierzają wykreślić dane żony z wpisu w ewidencji działalności gospodarczej, zaś pod dotychczasowym numerem ewidencyjnym będzie wpisany jedynie mąż, przy czym żona nie rozpocznie działalności gospodarczej pod nowym numerem ewidencyjnym.

W związku z powyższym małżonkowie wnoszą o udzielenie odpowiedzi, czy w przedstawionej sytuacji, żona będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT z tytułu remanentu likwidacyjnego w związku z zakończeniem prowadzonej do tej pory działalności wspólnie z mężem.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, Strona stwierdza, iż z uwagi na fakt, że żona nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług jej wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku VAT na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu zaprzestania działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie, na imię obojga małżonków.

Odnosząc się do powyższego tut. organ informuje, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej;
2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osoba fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Ponieważ w przedstawionej sytuacji zmiana sposobu rejestracji małżonków w ewidencji działalności gospodarczej nie spowoduje zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, przez zarejestrowanego dla potrzeb tego podatku małżonka, który nadal będzie kontynuował tę działalność, przepis art. 14 ust. 1 ustawy o VAT nie znajdzie tu zastosowania i nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu zakończenia działalności gospodarczej. Skoro zostaje wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej małżonek, który nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, nie wystąpi na gruncie przepisów ustawy o VAT obowiązek rozliczania podatku z tego tytułu.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 16 marca 2005r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej