POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-64/05/KH/9948

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2005, sygn. PP2/443-64/05/KH/9948, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 07.02.2005 r., (doręczony w dniu 07.02.2005 r.) p o t w i e r d z a stanowisko przedstawione w zapytaniu.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik sprzedaje prawa autorskie do utworów literackich oraz udziela do nich licencje i sublicencje podmiotom mającym siedzibę poza terytorium kraju, zarówno w państwach członkowskich jak i w państwach trzecich, które są lub nie są podatnikami VAT lub podatku od wartości dodanej. Przedmiotem zapytania jest rozstrzygnięcie kwestii ustalenia miejsca świadczenia (opodatkowania) w/w usług. W ocenie Wnioskodawcy miejsce opodatkowania przy świadczeniu w/w usług na rzecz podmiotów mających siedzibę poza terytorium kraju zawsze występuje po stronie nabywcy za wyjątkiem przypadku, gdy nabywcą jest podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie Wspólnoty, który nie jest podatnikiem VAT lub podatku od wartości dodanej. W tym przypadku Spółka wystawia fakturę VAT z właściwą w kraju stawką podatku VAT.

Tutejszy Urząd potwierdza słuszność przedstawionego stanowiska. Miejscem świadczenia usług z zakresu sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji jest co do zasady miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę, miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności - zgodnie z dyspozycją art. 27, ust. 3 w związku z ust. 4, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o PTU. W przypadku świadczenia tych usług na rzecz nabywcy z kraju trzeciego - spoza terytorium Wspólnoty nie jest istotne, czy jest nim podatnik, czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. W przypadku, gdy natomiast usługa świadczona jest na rzecz nabywcy z innego państwa Wspólnoty ""przesunięcie"" miejsca świadczenia usługi do kraju nabywcy następuje wyłącznie w sytuacji, gdy nabywcą jest podatnik, który w danym państwie Wspólnoty obowiązany jest do rozliczenia podatku VAT od importu usługi. Podobną regulację zawiera polska ustawa o PTU w art. 17, ust 1, pkt 4 w związku z ust. 3. Jeżeli zatem nabywcą w/w usługi byłaby na terenie innego państwa Wspólnoty np. osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia usługi będzie miejsce, gdzie sprzedawca usługi posiada siedzibę, stosownie do regulacji zawartej w art. 27, ust. 1 ustawy o PTU. (w opisanym przypadku Wnioskodawca).
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, na pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy