Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 ) obniżenia... - Interpretacja - US1418/ZT/T/443-5/05/SG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2005, sygn. US1418/ZT/T/443-5/05/SG, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 ) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych , oleju napędowego oraz gazu , wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych , o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 .
Zatem odliczenie podatku naliczonego nie jest możliwe w odniesieniu do paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru przedstawionego w art. 86 ust.3 w/w ustawy tj:
DL = 357 kg + n x 68 kg ,
gdzie Dł - oznacza dopouszczalną ładowność ,
n - oznacza ilość miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy .
Z brzmienia art. 86 ust. 5 tej ustawy wynika , iż dopuszczalna ładowność oraz ilość miejsc określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji , wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym .
Natomiast pojazdy , które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji , o której mowa wyżej nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc , uznaje się również za samochody osobowe o których mowa w ust. 3.

W piśmie Podatnik pisze , iż mimo że nie posiada świadectwa homologacji dla uzytkowanego samochodu marki KAMAZ możliwe jest odliczenie podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych do tego samochodu z uwagi na fakt , iż został on wyprodukowany w 1988 r i obowiązek uzyskania świadectwa homologacji spoczywał na producencie lub importerze samochodu , a Podatnik jako drugi właściciel dokumentów tych nie posiada, ale mimo to użytkowany przez Podatnika samochód marki KAMAZ nie może być traktowany jako samochód osobowy.Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Podatnika w sprawie jest prawidłowe.

Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1.01.1984r zgodnie z przepisem art. 55 ustawy z dnia 1.02.1983 r - Prawo drogowe ( Dz.U.Nr 6 poz. 35 ) Dodatkowo należy zauważyć, iż od 1984 r producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji , będący dla organu rejestracyjnego źródłem informacji o jego danych technicznych .
W świetle powyższego dla samochodu wyprodukowanego po 1.01.1984 r ( w przedmiotowej sprawie jest to rok 1988 ) uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem paliw silnikowych , oleju napędowego oraz gazu przysługuje w sytuacji , gdy z odpisu świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa wynika , iż dopuszczalna ładowność tego samochodu jest większa od określonej według wzoru wskazanego w art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług .

Z przepisów w/w ustawy o podatku od towarow i usług nie wynika , aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji , skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy . Istotne jest aby ze śwaidectwa homologacji wydanego dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie , z którego podatnik wywodzi , że ładowność tego samochodu jest równa lub wyższa niż dopuszczalna ładowność określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług .

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysluguje przy nabyciu paliwa , oleju naędowego lub gazu wykorzystywanego do napędu samochodów bezwzględnie z istoty swej ciężarowych tzn. konstrukcyjnie przeznaczonych wyłącznie do przewozu towarów .

W świetle powyższego nie budzi wątpliwości , iż samochód marki KAMAZ 54112 / wywrotka / o dopuszczalnej ładowności 11450 kg jest z istoty swojej samochodem ciężarowym konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu wyłącznie towarów.

W związku z powyższym przysługiwało Podatnikowi odliczenie podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tego samochodu. W tej sytuacji nie ma obowiązku korygowania deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za okres maj-czerwiec 2004 r , w których Podatnik dokonał odliczenia kwot podatku naliczonego przy zakupie paliwa do w/w samochodu.

Urząd Skarbowy w Piasecznie