Podatnik w ramach prowadzonej działalności dokonuje dostawy gruntów rolniczych. W związku z powyższym, zwrócił się do odpowiednich jednostek o wydani... - Interpretacja - PP/443-25/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. PP/443-25/05, Urząd Skarbowy w Jarocinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik w ramach prowadzonej działalności dokonuje dostawy gruntów rolniczych. W związku z powyższym, zwrócił się do odpowiednich jednostek o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego działek, będących przedmiotem dokonywanych dostaw. Otrzymał postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia w związku z tym, iż od 31.12.2003 r. stracił moc plan zagospodarowania przestrzennego, a grunty będące przedmiotem zainteresowania nie posiadają oznaczonego przeznaczenia. Działki te nie są też objęte decyzją o warunkach zabudowy, która powoduje zmianę zagospodarowania terenu. W związku z powyższym, przy ich sprzedaży, zdaniem podatnika, można zastosować stawkę zwolnioną VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie stwierdza, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że zwolniona jest sprzedaż gruntu niezabudowanego, ale takiego, który nie jest terenem budowlanym bądź nie jest przeznaczony pod zabudowę. W przepisach podatkowych brak jest definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę, nie są również wskazane kryteria, jakimi należy kierować się przy ocenie danego gruntu. W związku z powyższym, charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego (tj. lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego). Z uwagi na fakt, iż podatnik jednoznacznie ustalił brak przeznaczenia sprzedawanych gruntów do innych celów niż rolnicze, zasadnym jest zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Jarocinie