Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dok... - Interpretacja - IS.II/1-0050/83/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.08.2004, sygn. IS.II/1-0050/83/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 24.06.2004 r. (znak: II US-II-443/35/2004):

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że strona posiada nowy budynek usługowo-mieszkalny zasiedlony w 35 %. W budynku są wyodrębnione lokale mieszkalne i usługowe, posiadające własne księgi wieczyste. Strona jest osobą fizyczną, podatnikiem VAT z tytułu wynajmu lokali. Strona zamierza sprzedać część lokali znajdujących się w ww. budynku. Pytanie: czy w przedstawionym stanie faktycznym przy sprzedaży lokali należy naliczyć VAT, a jeśli tak, to jaką stawką opodatkować tą dostawę.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl definicji ustawowej, zawartej w ust. 2 cyt. przepisu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...). Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych. W ocenie tut. organu przedstawiona czynność wynajmu lokali spełnia hipotezę definicji "działalności gospodarczej" zawartą w ustawie o VAT, a osoba dokonująca tych czynności jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Tak więc sprzedaż lokali w opisywanym stanie faktycznym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy czym podkreślić należy, iż w przypadku takiej dostawy z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, w okresie od 1.05.2004 r. do 31.12.2007 r. w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych) stosuje się stawkę w wysokości 7 %. W stosunku do lokali użytkowych obowiązuje stawka podstawowa - 22 %. Pod pojęciem "obiektów budownictwa mieszkaniowego" rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorczego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT).

Istotne regulacje w kwestii opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych zawiera przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, który dla dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części (za wyjątkiem części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe) przewiduje zwolnienie od podatku VAT. Zwolnienie to nie dotyczy jednak obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Przy czym pod pojęciem "pierwszego zasiedlenia" rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT).

Opisany stan faktyczny, wskazuje, iż przedmiotem sprzedaży będą lokale niespełniające definicji "towaru używanego", określonej w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, zatem organ podatkowy pomija w odpowiedzi kwestię dotyczącą zwolnień od podatku VAT towarów używanych.

Izba Skarbowa w Rzeszowie