Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - OP-443-14/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.11.2003, sygn. OP-443-14/03, Urząd Skarbowy w Myślenicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na złożone zapytanie z dnia 03.10.2003 r. (data wpływu do Urzędu - 06.10.2003 r.), uzupełnione pismem z dnia 20.10.2003 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wyjaśnia:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności określone w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), a mianowicie:

    - sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    - eksport i import towarów lub usług,
    - świadczenia usług oraz przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy,
    - przekazania przez podatnika towarów oraz świadczenia usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników,
    - zamiany towarów, zamiany usług oraz zamiany usługi na towar i towaru na usługę,
    - wydania towarów lub świadczenia usług w zamian za wierzytelności,
    - wydania towarów lub świadczenia usług w miejsce świadczenia pieniężnego,
    - darowizn towarów nie wymienionych w pkt 2 art. 2 ust. 3 cytowanej ustawy,
    - świadczenia usług, o których mowa w ust. 1, bez pobrania należności,
    - wydania towarów lub świadczenia usług w zamian za czynności nie podlegające opodatkowaniu,
    - towarów, o których mowa w art. 6a.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.

Jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 pkt 1 przekroczy kwotę 10.000 EURO, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę.

Zaznaczyć należy, iż zwolnienia z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie stosuje się do podatników:

    1) sprzedających:
    a) wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
    b) wyroby akcyzowe, z wyjątkiem wyrobów wymienionych w załączniku nr 6, poz. 8, 9, 10, 11, 16, 17 i 20,
    2) świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa i rzeczoznawstwa, a także usługi jubilerskie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17 ustawy, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, o których mowa w art. 6 ust. 8 ustawy, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Jeżeli należność określona jest w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, zmniejszonych o podatek. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Rabaty pomniejszają obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Rabaty udzielone z tytułu i w okresie gwarancji lub rękojmi pomniejszają obrót, nawet gdy zostały przyznane po upływie roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 2002 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 190, poz. 1588) wartość sprzedaży towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, uprawniającej w roku 2003 do zwolnienia od podatku od towarów i usług, określona została na kwotę 40.900 zł.

Od 1 stycznia 2004 r. wartość sprzedaży towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, uprawniająca do zwolnienia od podatku od towarów i usług, określona została na kwotę 45.700 zł.

Stosownie do art. 32 ust. 1 i 2 ustawy podatnicy podatku od towarów i usług obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Wyżej określony obowiązek nie dotyczy wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Natomiast w przypadku wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podatnik - zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - prowadzący działalność gospodarczą obowiązany jest na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Podatnicy wystawiający rachunki są obowiązani kolejno je numerować i przechowywać kopie tych rachunków, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Urząd Skarbowy w Myślenicach