Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), właściwy organ podatkowy pierwszej instancj... - Interpretacja - PP443/In/108/TL/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.10.2004, sygn. PP443/In/108/TL/2004, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), właściwy organ podatkowy pierwszej instancji, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia xx.xx.2004r. (data wpływu do tutejszego Urzędu xx.xx.2004) - Spółka wystąpiła z zapytaniem w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia pieniężnego w postaci bonów towarowych w ramach sprzedaży premiowej. Z treści pisma wynika, że Spółka po otrzymaniu określonego poziomu obrotu w sieci handlowej "XXXX" otrzymuje dodatkowe świadczenia pieniężne w postaci bonów towarowych w ramach sprzedaży premiowej.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu informuje, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego u nabywcy. Obrotem jest również otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnych charakterze. Na podstawie art.29 ust.4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, obrót zmniejsza się m.in. o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont).
Z przedstawionego we wniosku Spółki stanu faktycznego wynika, że otrzymuje premie pieniężne od obrotu (wypłacane premie wiążą się bezpośrednio z wielkością dokonanych zakupów). W związku z czego wynika, że sprzedawca ze swojej marży płaci premie pieniężne (bonusy) stanowiące procent od wartości dokonanych zakupów - powodując tym samych obniżenie kwoty należnej z tytułu sprzedaży. Tym samym premia pieniężna (bonus) wypłacany z wypracowanej przez sprzedawcę marży, pod względem ekonomicznym spełnia funkcję rabatu, a zatem znajduje tu zastosowanie ww. art. 29 ust.4 ustawy o VAT. Udokumentowanie ww. czynności wypłacenia premii pieniężnej (bonus) powinno nastąpić zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971)., czyli poprzez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.
W związku z powyższym uznać należy, że wypłata premii pieniężnej za osiągnięcie określonego obrotu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez nabywcę.

Urząd Skarbowy w Brzegu