W świetle znowelizowanych przepisów ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 202 z 2003 r.... - Interpretacja - PD.423-24/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.04.2004, sygn. PD.423-24/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W świetle znowelizowanych przepisów ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 202 z 2003 r. poz. 1956 i 1957) obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników z wyjątkiem świadczeń zdrowotnych do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw. Zgodnie z brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz art. 16 ust. 1, pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania są tylko koszty badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, a więc w tej kwestii podzielam stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu.

Jeżeli zaś chodzi o zakwalifikowanie kosztów funkcjonowania przychodni do kosztów uzyskania przychodów to muszą być to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów nie zakwalifikowane przez ustawę za wydatki nieuznane za koszty uzyskania przychodów. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyszczególnia wszystkich rodzajów kosztów uzyskania przychodów, ograniczając się do ogólnej definicji. Zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem tych, których ustawa nie uznaje za koszty uzyskania przychodów, a o których mowa w art. 16 ustawy. O zakwalifikowaniu więc danego wydatku do grupy wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów decyduje fakt jego poniesienia w celu uzyskania przychodu. Należy także zwrócić uwagę, że ustawodawca nie posługuje się kategorią kosztów prowadzonej działalności, lecz wiąże pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Koszt jest wydatkiem i zaliczenie konkretnego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest uzależnione od wykazania bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W świetle w/w przepisu koszty związane z funkcjonowaniem przychodni przyzakładowej są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością i zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy w części zakwalifikowanej przez tą ustawę są kosztami uzyskania przychodu ponoszonymi przez Spółkę.

Jednocześnie informuję, iż usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług paramedycznych oraz mierzenia ciśnienia tętniczego poza placówkami ochrony zdrowia podlegają zwolnieniu przedmiotowemu - zgodnie z pozycją 20 załącznika Nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W myśl art. 2 ust. 3 pkt 2 cyt. wyżej ustawy opodatkowaniu podlega również przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika (...), a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników. W przypadku czynności wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2, 4 i 5 wystawiane są - zgodnie z dyspozycją art. 32 ust. 4 cyt. ustawy - faktury wewnętrzne. Wykonane usługi medyczne na rzecz emerytów i rencistów zasadnie są więc dokumentowane fakturami wewnętrznymi i wykazywane w deklaracji VAT-7.

Lubelski Urząd Skarbowy