DECYZJA - Interpretacja - PP-A/406-146/05/MK

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.08.2005, sygn. PP-A/406-146/05/MK, Izba Skarbowa w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.)

uchylam z urzędu

postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie z dnia 23 marca 2005r. nr PP-III-440-PZ/22/05 wydane na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa i uznaję za prawidłowe stanowisko Podatnika, iż świadczone usługi transportu towarów na zlecenie firmy czeskiej - w przypadku gdy transport ten rozpoczyna się i kończy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - niepodlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 stycznia 2005r. Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie opodatkowania usługi transportu towarów na zlecenie firmy czeskiej, jeżeli transport ten rozpoczyna się i kończy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (część elementów wyprodukowana w Polsce i przewożona jest z miejsca zakupu do miejsca rozładunku w Polsce). W przedmiotowym wniosku Strona przedstawiła swoje stanowisko w sprawie, mianowicie uznała, iż na transport drobnych elementów powinna wystawić fakturę bez podatku VAT jako usługa niepodlegająca tej ustawie, ponieważ zleceniodawcą jest firma czeska. W dniu 23 marca 2005r. postanowieniem nr PP-III-440 -PZ/22/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie uznał stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

W przedmiotowej sprawie należy jednak stwierdzić co następuje:

Zgodnie z art. 28 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Z art. 28 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy wynika, że wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

W przypadku gdy nabywca tej usługi o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 3 cyt. ustawy o VAT).

Uwzględniając przytoczone przepisy prawa, należy stwierdzić, że świadczone przez Podatnika usługi transportu towarów mają charakter usług transportu wewnątrzwspólnotowego i niepodlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Reasumując - stwierdzam, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie postanowieniem z dnia 23 marca 2005r. dokonał nieprawidłowej interpretacji zagadnienia przedstawionego we wniosku i

w związku z tym, postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika (por. art. 14b § 1 i 2 O.p.)

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać.

Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona Podatnikowi (por. art. 14 § 5 O.p.).

Izba Skarbowa w Poznaniu