Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) - zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie ... - Interpretacja - UPO/VAT/443/206/04/RK

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.09.2004, sygn. UPO/VAT/443/206/04/RK, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) - zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia zbycia przedsiębiorstwa, należy więc przyjąć, że wniesienie aportem przedsiębiorstwa do nowo tworzonej spółki akcyjnej odpowiada pojęciu zbyciu. W związku z w/w przepisem ustawy, należy stwierdzić, iż czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Kierując się w/w przepisami przy tak przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, iż jeżeli nastąpi wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do nowo tworzonej spółki prawa handlowego przed datą likwidacji, to remanent końcowy magazynu towarów wyniesie "0", natomiast w przypadku gdy przedmiotowy aport zostanie dokonany po dacie likwidacji, wówczas podatnik obowiązany jest wypełnić obowiązek wynikający z przepisu art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, tzn. opodatkować towary, które są na stanie firmy w dniu likwidacji i odprowadzić podatek.

Urząd Skarbowy w Płocku