Podatnik zwrócił się z pismem z dnia 3.06.2004r. (data wpływu 7.06.2004r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie i... - Interpretacja - I-2/443-66/04/KW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.06.2004, sygn. I-2/443-66/04/KW, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się z pismem z dnia 3.06.2004r. (data wpływu 7.06.2004r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa.

Stan faktyczny: Spółka otrzymała od swojego zagranicznego kontrahenta (Wielka Brytania) rachunek za usługi nadawcze telewizyjne świadczone przez okres kwiecień - czerwiec 2004. Rachunek został wystawiony 1.04.2004r. i nie został opłacony w miesiącu otrzymania. Ponieważ usługa ta podlega opodatkowaniu z tytułu importu usług, ważne jest określenie terminu powstania obowiązku podatkowego. W okresie świadczenia usługi obowiązują dwie ustawy w tym zakresie: ustawa o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993r. (zwana dalej "starą ustawą") oraz ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (zwana dalej "nową ustawą"), a ustawodawca nie określił w tym zakresie przepisów przejściowych.

Zdaniem podatnika, pomimo istnienia obowiązku podatkowego z tytułu importu usług nadawczych telewizyjnych zarówno pod rządami "starej" jak i "nowej" ustawy nie można dla tej jednostkowej usługi określić momentu powstania obowiązku podatkowego, ponieważ ustawodawca nie przewidział takiego przypadku. Wobec tego nie można naliczyć podatku należnego z tytułu importu usług.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:
Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. przez import usług rozumie się usługi spełniające łącznie następujące warunki:
- usługa świadczona jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- należność za usługę przekazywana jest osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą. Przez import usług rozumie się również usługi turystyki wyjazdowej.
Na podstawie art. 6 ust. 8b pkt 5 w/cyt. ustawy określono, że z tytułu importu usług obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Zasadą w przypadku importu usług było, że u usługobiorcy będącego podatnikiem VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty usługodawcy mającemu siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a jeżeli tego nie uczyni w ciągu 30 dni od wykonania usługi przez usługodawcę - obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Natomiast zgodnie z unormowaniami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku, gdy usługi m.in. nadawcze radiowe i telewizyjne, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania (art. 27 ust. 3 pkt 2, art. 27 ust. 4 pkt 8).

W art. 19 ust. 19 w/cyt. ustawy postanowiono, iż w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4, 7-9 oraz ust. 14 i 16. Z unormowania tego wynika, że obowiązek podatkowy u usługobiorcy usług z importu powstaje wówczas, gdy zachodzą okoliczności (zdarzenia), które u usługodawcy powodują powstanie obowiązku podatkowego. Jako zasadę przyjęto wykonanie (odbiór) usługi od usługodawcy, które rodzi po stronie usługobiorcy obowiązek podatkowy (ust. 1). Natomiast jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (ust. 4).

W art. 29 ust. 17 ustawy postanowiono, że podstawą opodatkowania z tytułu importu usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku, gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Od tak ustalonej kwoty usługobiorca nalicza VAT należny z tytułu usługi, wykazując go w deklaracji jako podatek należny oraz w tym samym miesiącu (lub następnym) jako naliczony do odliczenia.

Podstawę do takiego rozliczenia stanowi art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z powołanymi przepisami kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 ww. art. 86 - powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Jak wynika z powyższego w sytuacji opisanej przez podatnika tj. kiedy rachunek za usługi nadawcze telewizyjne za okres kwiecień-czerwiec 2004r. został wystawiony przez kontrahenta zagranicznego w miesiącu kwietniu 2004r. i nie został opłacony w miesiącu wystawienia to zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. obowiązek podatkowy w miesiącu kwietniu nie powstał gdyż w imporcie usług powstaje on w miesiącu dokonania zapłaty nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Z dniem 1 maja 2004r. utraciła moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. i zastąpiła ją ustawa z dnia 11.03.2004r. W związku z brakiem przepisów przejściowych normujących kwestię rozliczenia podatku należnego z tytułu importu usług w sytuacji opisanej przez podatnika, należy stosować przepisy obecnie obowiązujące. Oznacza to, iż Spółka zobowiązana jest do samoobliczenia podatku należnego w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy tj. w kwietniu 2004r. i w tym samym okresie będzie miała również prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego.

Lubuski Urząd Skarbowy