Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-81/05/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.01.2005, sygn. PI/005-81/05/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym w rejestrze sądowym oddziałem Spółki z siedzibą w Norwegii. Spółka w Norwegii jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności ograniczać się będą do świadczenia usług polegających na rekrutacji i szkoleniu marynarzy dla potrzeb własnych norweskiej Spółki. Ponieważ nie ma możliwości wystawiania faktur przez oddział Spółki na rzecz centrali w Norwegii zatem na terenie Polski Wnioskodawca nie będzie wykonywał żadnych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U Nr 173, poz. 1807), osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy.

Jak wynika z art. 85 ust. 1 przywołanej ustawy, dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "oddziałami". Zgodnie z ust. 2 w/w artykułu, do tworzenia oddziałów przez przedsiębiorców zagranicznych z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przepis art. 13 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ponieważ czynności wykonywane pomiędzy oddziałem osoby prawnej a jednostką macierzystą traktuje się jako czynności wykonywane w ramach tej samej osoby prawnej (nawet w przypadku rozliczeń finansowych pomiędzy Spółką, a jej oddziałem z tytułu wykonania tych czynności), świadczenie przez Wnioskodawcę usług polegających na rekrutacji i szkoleniu marynarzy na rzecz Spółki w Norwegii nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, świadczenie przedmiotowych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe oraz przepis art. 96 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3, stwierdzić należy że jeżeli czynności wykonywane przez oddział Spółki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polegają jedynie na świadczeniu usług na rzecz Spółki w Norwegii, Wnioskodawca nie ma obowiązku zarejestrowania się w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Odnośnie pytania Wnioskodawcy w kwestii przysługującego mu prawa do zwrotu podatku VAT, stwierdzić należy, że zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851), zwanym dalej rozporządzeniem, zwrot podatku od towarów i usług, naliczonego przy nabyciu towarów i usług, zwany dalej "zwrotem podatku", przysługuje osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, zwanej dalej "podmiotem uprawnionym", który:

  1. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej "ustawą", lub podatnikiem podatku o podobnym charakterze w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności;
  2. nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium kraju;
  3. nie wykonuje na terytorium kraju sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy (z wyjątkiem przypadków wymienionych w rozporządzeniu).

Zgodnie z art. § 3 ust. 1 rozporządzenia, zwrot podatku przysługuje podmiotom uprawnionym, gdy zgodnie z przepisami ustawy oraz aktami wykonawczymi do ustawy zwrot lub prawo do pomniejszenia podatku należnego przysługuje podatnikom, o których mowa w art. 15 ustawy. Stosownie do § 3 ust. 2, zwrot podatku w odniesieniu do podmiotów z terytorium państw trzecich przysługuje na zasadzie wzajemności.

Z powyższego wynika, że o ile Wnioskodawca spełni warunki określone w rozporządzeniu, przysługiwać mu będzie prawo do zwrotu podatku VAT na zasadach określonych w przedmiotowym akcie prawnym.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia, zwrot podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu towarów i usług przysługuje osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, która:

  1. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej "ustawą", lub podatnikiem podatku o podobnym charakterze w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności;
  2. nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium kraju;
  3. nie wykonuje na terytorium kraju sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy (z wyjątkiem przypadków wymienionych w rozporządzeniu).

Z powyższego wynika, że gdyby Wnioskodawca w związku z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu dokonał rejestracji na potrzeby podatku od towarów i usług, wówczas tryb zwrotu podatku na zasadach określonych w rozporządzeniu nie będzie miał zastosowania, jednakże przysługiwać mu będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na zasadach określonych w ustawie o VAT.

Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy wskazano, że podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te byłe wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Izba Skarbowa w Gdańsku