Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, j... - Interpretacja - US-3-PP/4430-1/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.01.2005, sygn. US-3-PP/4430-1/05, Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Według ust. 2 art. 15 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednak zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Art. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991r. o samorządzie pielęgniarek i położonych (Dz. U. Nr 41, poz. 178 z późn. zm.) stanowi, że tworzy się samorząd pielęgniarek i położnych dla reprezentowania zawodowych, społecznych i gospodarczych interesów tych zawodów, zwany dalej "samorządem". Jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są: okręgowe izby pielęgniarek i położnych oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, zwane dalej odpowiednio "okręgowymi izbami" i "Naczelną Izbą". Samorząd jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko ustawie.Natomiast na podstawie art. 58 w/w ustawy izby pielęgniarek i położnych otrzymują z budżetu państwa środki finansowe na pokrycie kosztów tych czynności określonych w ustawie, które dotychczas były wykonywane przez organy administracji państwowej.

W świetle powyższych regulacji uznać należy, że przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje w niniejszym przypadku zastosowania, z uwagi na fakt, że Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych nie jest ani organem władzy publicznej, ani urzędem obsługującym taki organ.

Według załączonego przez wnioskodawcę pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź nr OK.-5672/KU-521/10-8677/2004 z dnia 28.10.2004r., czynności wykonywane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 75.12.12-00.00 "Usługi administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego".

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz 6 tego załącznika wymieniono PKWiU ex 75 "Usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych".W związku z tym usługi świadczone przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych korzystają z tego zwolnienia.

Urząd Skarbowy w Ciechanowie