Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) dopuszczalna ładowność pojazdów (samocho... - Interpretacja - US 39/ZV/840/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.06.2004, sygn. US 39/ZV/840/2004, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) dopuszczalna ładowność pojazdów (samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych) określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony nie stosuje się od nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu samochodow osobowych i innych pojazów samochodowych, jeżeli nie spełnia on wymogu art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W opisanym przez podatnika przypadku, samochód POLONEZ TRUCK LB 1,9D nie posiada świadectwa homologacji, a więc nie jest możliwe ustalenie ładowności samochodu, w związku z czym uznaje się go za samochód osobowy, od którego nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatkek naliczony od nabywanego oleju napedowego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer