Opodatkowania podatkiem VAT przekazania aktem notarialnym lub uchwałą przeniesienia własności nieruchomości na właścicieli spółki. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.482.2022.2.MPU

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.482.2022.2.MPU

Temat interpretacji

Opodatkowania podatkiem VAT przekazania aktem notarialnym lub uchwałą przeniesienia własności nieruchomości na właścicieli spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 20 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania aktem notarialnym lub uchwałą przeniesienia własności nieruchomości na właścicieli spółki, wpłynął 21 września 2022 r. Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 24 listopada 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 15 listopada 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego:

Dnia (...) została zakupiona nieruchomość na spółkę od Urzędu Miasta (...) – podstawa zwolnienia art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, nieruchomość nie była użytkowana przez spółkę.

W uzupełnieniu wskazali Państwo, poniższe informacje:

- Czynność przeniesienia własności nieruchomości odbędzie się uchwałą wspólników spółki w sprawie wycofania nieruchomości ze spółki i ich nieodpłatnego przekazania na cele prywatne wspólników,

- Spółka jest czynnym podatnikiem od towarów i usług,

- Opisana we wniosku nieruchomość została zaliczona do środków trwałych od (...)

- Nie przeprowadzali Państwo żadnych remontów,

- Przekazanie nieruchomości przez spółkę na rzecz wspólników będzie czynnością nieodpłatną,

- Nieruchomość składa się z jednej działki nr (...),

 - Rodzaj nieruchomości to grunt wraz z posadowionym na niej budynkiem,

- Na nieruchomości znajduje się budynek niepodpiwniczony, parterowy o powierzchni (...) m2

-Wybudowany w (...) r.,

-Jest trwale związany z gruntem,

-W Spółce budynek nie był w ogóle wykorzystany do żadnych czynności,

-Nie wiedzą Państwo kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie, według aktu notarialnego budynek pierwotnie służył jako strażnica OSP,

-Państwa spółka w ogóle nie zasiedlała budynku,

-Nieruchomość była kupiona od U. M. (...) i była zwolniona od podatku VAT art. 43 ust. 1 punkt 10 ustawy o VAT,

-Budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych,

-Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynku,

-Budynek nie stanowi towaru handlowego,

-Budynek był strażnicą OSP i nie można znaleźć symbolu PKOB.

- Spółka posiada prawo własności według aktu notarialnego.

- Nieruchomość nie była wykorzystywana przez wnioskodawcę na cele działalności,

- Poszczególni wspólnicy nabędą udział w nieruchomości odpowiadający ich udziałowi w zyskach spółki,

- Przez nieruchomość przebiega sieć gazowa,

- Prawo własności sieci gazowej posiada gazownia,

- Nie wiedzą Państwo kto jest wyłącznym właścicielem nakładów na sieć, ponieważ zakupili Państwo nieruchomość dnia (...),

- Nie wiedzą Państwo w jakich okolicznościach była wybudowana sieć gazowa,

- Wnioskodawca przed dokonaniem sprzedaży nieruchomości nie będzie w ekonomicznym posiadaniu sieci,

- Spółka nie posiada prawa do rozporządzania siecią.

Pytanie:

Czy po przekazaniu aktem notarialnym lub uchwałą przeniesienia własności nieruchomości na właścicieli spółki będzie należny podatek VAT.

Państwa stanowisko w sprawie:

Według wnioskodawców nie będzie trzeba zapłacić podatku VAT, ponieważ nie zmieniają się właściciele tylko forma własności.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, ze zm.), zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

W sytuacji gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, nieodpłatne przekazanie ww. towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem VAT przekazania aktem notarialnym lub uchwałą przeniesienia własności nieruchomości na właścicieli Spółki.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy wycofanie nieruchomości tj. zabudowanej działki nr (...), zakupionej na Państwa Spółkę, do majątku prywatnego wspólników będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wynika z okoliczności sprawy, (...) została zakupiona nieruchomość na Państwa spółkę od Urzędu Miasta (...) – dostawa ta była zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Nieruchomość nie była użytkowana przez spółkę. Czynność przeniesienia własności nieruchomości odbędzie się uchwałą wspólników spółki w sprawie wycofania nieruchomości ze spółki i ich nieodpłatnego przekazania na cele prywatne wspólników. Opisana we wniosku nieruchomość została zaliczona do środków trwałych od (...). Nie przeprowadzali Państwo żadnych remontów. Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynku.

Ponieważ nie przysługiwało Spółce z tytułu nabycia ww. nieruchomości prawo do odliczenia podatku naliczonego (Nieruchomość była kupiona od U.M. (...) i była zwolniona od podatku VAT art. 43 ust. 1 punkt 10 ustawy o VAT) oraz Spółka nie poniosła nakładów na ulepszenie ani remont budynku (tj. brak nakładów z których mogłoby powstać prawo do odliczenia podatku) – to nie będzie spełniony warunek (określony w art. 7 ust. 2 ustawy) do uznania przekazania nieruchomości za odpłatną dostawę towarów. Będzie to czynność nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem brak opodatkowania opisanej transakcji, zakresu Państwa stanowiska, nie będzie wynikał ze zmiany formy własności ale dlatego, że zmiana Właściciela na gruncie podatku VAT nastąpi w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu tym podatkiem.

W konsekwencji Państwa stanowisko (ocenione całościowo) pomimo prawidłowego wywiedzenia skutków podatkowych, zgodnie z którym nieodpłatne przekazanie opisanej nieruchomości tj. zabudowanej działki nr (...) na rzecz wspólników nie będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT, należało uznać za nieprawidłowe.

Tym samym Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie wydania interpretacji.

Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy.

Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).