Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.180.2022.1.MC

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.180.2022.1.MC

Temat interpretacji

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu „(...)”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (...) (w dalszej części wniosku Szpital) realizuje projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VIII: Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, działanie 8.4: Infrastruktura społeczna, poddziałanie 8.4.1: Infrastruktura ochrony zdrowia pn. „(...)”. Szpital złożył wniosek o rozszerzenie tego projektu o możliwość utworzenia Oddziału/Szpitala Jednego Dnia w ramach przebudowy istniejących pomieszczeń kuchennych, który przeznaczony będzie m.in. dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusa SARS-CoV-2.

Celem głównym projektu jest zapewnienie mieszkańcom powiatu (…) oraz powiatów ościennych większej dostępności do wysokiej jakości nowoczesnych i efektywnych usług zdrowotnych blisko miejsca zamieszkania.

Po rozszerzeniu projektu obejmuje on trzy zadania:

1)wykonanie prac budowlanych niezbędnych do utworzenia Oddziału Ortopedycznego oraz zakup wyposażenia, w tym wyrobów medycznych na potrzeby działalności Oddziału,

2)zakup rezonansu magnetycznego wraz z wykonaniem prac adaptacyjnych pomieszczeń szpitalnych na potrzeby uruchomienia pracowni rezonansu magnetycznego,

3)przebudowa istniejących pomieszczeń kuchni na potrzeby Oddziału Jednego Dnia, dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Budżet projektu składa się z wydatków ogółem w wysokości 9 983 082,34 PLN, w tym wydatki kwalifikowalne to 9 400 000,00 PLN, w tym VAT 1 315 960,10 PLN, zaś dofinansowanie 7 989 999,95 PLN.

Realizacja inwestycji w znaczącym stopniu wpłynie na poprawę dostępności usług zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego schorzeń układu kostno-stawowo-mięśniowego, w tym procedur wykonywanych w ciągu jednego dnia, jak również diagnostyki obrazowej przy użyciu rezonansu magnetycznego.

Jednocześnie projekt znacząco wpłynie na podniesienie jakości świadczeń medycznych wykonywanych u Wnioskodawcy (...), zwiększy kompleksowość udzielanych świadczeń, w tym zwłaszcza w zakresie leczenia schorzeń układu kostno-stawowo-mięśniowego. Główną grupę docelową projektu stanowią odbiorcy usług zdrowotnych realizowanych przez Wnioskodawcę (...), w zdecydowanej większości są mieszkańcy powiatu (…), jak również mieszkańcy powiatów ościennych. Dodatkowo grupę docelową stanowi personel Szpitala.

Wnioskodawca (...) działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Zgodnie ze statutem jednostka prowadzi działalność związaną z udzielaniem świadczeń opieki medycznej w głównej mierze w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Usługi te są zwolnione od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jako usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które to usługi na podstawie ww. artykułu zwolnione są od podatku VAT.

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Szpital uzyskuje wpływy z sprzedaży opodatkowanej z tytułu działalności pomocniczej, w tym między innymi z tytułu najmu powierzchni, opłat za parking, usługi ksero. Stosunek sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem wynosi 0,4%. Jednak w związku z tym, że warunki przyznania dofinansowania w projekcie nie pozwalają na wykonywanie jakiejkolwiek działalności komercyjnej w ramach projektu, nie jest możliwe uzyskanie wpływów ze sprzedaży opodatkowanej z działalności wykonywanej na sprzęcie zakupionym w ramach projektu bez naruszenia warunków na jakich zostało przyznane dofinansowanie. Nie można wobec tego uznać, że zakupy dokonane w ramach projektu dotyczą sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Szpital będzie wykorzystywał zakupiony sprzęt i wyposażenie związane z realizacją projektu do czynności nieopodatkowanych, a także wyłącznie do sprzedaży zwolnionej z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18.

Pytanie

Czy Wnioskodawca (...) w odniesieniu do projektu pn. „(...)” ma możliwość odzyskania podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z tą inwestycją?

Państwa stanowisko w sprawie

W związku z tym, że zakupy dokonywane w ramach realizacji projektu dotyczą sprzedaży zwolnionej z VAT, podatnikowi na podstawie art. 86 ustawy o VAT nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupionych towarów w tym od zakupionego sprzętu medycznego oraz wyposażenia w tej części, w której będzie on wykorzystywany do celów zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem. Sprzęt, który zostanie zakupiony w ramach Programu będzie służył do świadczenia usług wyłącznie zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT przez co podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionego wyposażenia i sprzętu. W związku z warunkami przyznania dofinansowania w ramach projektu na zakup sprzętu oraz wyposażenia, Szpital nie ma możliwości sprzedaży tego sprzętu, a także nie może pobierać żadnych opłat za czynności wykonywane za pomocą sprzętu i wyposażenia zakupionego w ramach projektu, tym samym dokonywać sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Zdaniem Szpitala przy obecnie obowiązującym stanie prawnym nie jest możliwe odliczenie podatku VAT od zakupionego w ramach projektu sprzętu i wyposażenia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy:

w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Tak skonstruowana zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od tego podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Wskazać należy również, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go, dla tej czynności, za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analiza przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że analizowanym przypadku nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących dokonane zakupy, tj. związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. W rozpatrywanej sprawie, zakupy dokonane w ramach projektu nie dotyczą sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Jak wskazano we wniosku, będą Państwo wykorzystywali zakupiony sprzęt i wyposażenie związane z realizacją projektu do czynności nieopodatkowanych, a także wyłącznie do sprzedaży zwolnionej od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Zatem towary i usługi nabyte przez Państwa na potrzeby realizacji opisanego we wniosku projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Tym samym nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, jak również nie mają Państwo prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, nie mają Państwo prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem „(...)”.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).